APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Mozilla začína s testovaním vyhľadávača Bing vo Firefoxe. Plánuje ukončiť spoluprácu s Google?

Testovania natívneho vyhľadávača Bing v rámci prehliadača Firefox sa zúčastní zhruba 1% používateľov tohto prehliadača.

Druhý najpopulárnejší internetový prehliadač, Firefox od spoločnosti Mozilla, začína s kľúčovým testovaním internetového vyhľadávača Bing. Nie moc populárny vyhľadávač od spoločnosti Microsoft by v budúcnosti mohol nahradiť aj aktuálne predvolený vyhľadávač Google, ktorý najmä v našich končinách využíva drvivá väčšina používateľov. Samozrejme, všetko záleží od už prebiehajúceho testovania a od budúcej dohody medzi kľúčovou dvojicou Mozilla – Google.

Firefox začína s testovaním vyhľadávača Bing vo väčšom meradle

Ako informuje portál Neowin.net. Firefox začal s testovaním vyhľadávača Microsoft Bing od 6. septembra. Do štúdie bolo zapojené 1% používateľov využívajúcich desktopovú verziu prehliadača Firefox. Dôležitá testovacia fáza by pritom mala trvať až 5 mesiacov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Od 6. septembra 2021 bude 1% používateľskej základne na desktopových zariadeniach experimentovať s Bingom ako predvoleným vyhľadávacím nástrojom. Štúdia potrvá do začiatku roku 2022, pričom pravdepodobne skončí na konci januára, “ uvádza sa v oznámení štúdie SUMO (Support.Mozilla.org).

Zmenu predvoleného vyhľadávača tak môžu zachytiť aj bežní používatelia. Pochopiteľne, jedná sa iba o štúdiu a používatelia, ktorí nechcú byť súčasťou tohto testovania, môžu bezproblémovo presedlať na nimi predvolený vyhľadávač priamo cez nastavenia prehliadača.

Dohoda Mozilla – Google končí už budúci rok

Zatiaľ nie je známe, čo má byť výsledkom štúdie a aké má Mozilla plány s vyhľadávačom Bing v rámci prehliadača Firefox. Pri pohľade na širší kontext sa však môže núkať otázka, či náhodou Mozilla neplánuje nadviazať hlbšiu spoluprácu so spoločnosťou Microsoft. Väčšinou favorizovaný vyhľadávač Google by mohol totižto skončiť ako predvolený vyhľadávač v prehliadači Firefox už v budúcom roku. Údajná dohoda medzi Mozillou a spoločnosťou Google končí na konci roku 2022 a toto by mohol byť jeden z krokov, ako otestovať konkurenciu a prípadnú odozvu od samotných používateľov.

Kľúčovú úlohu budú zrejme opäť zohrávať peniaze

Samozrejme, ďalšie predĺženie spolupráce medzi spoločnosťou Google a Mozillou zrejme na stole bude, no je vysoko pravdepodobné, že Google už viac nebude ochotný platiť taký obnos peňazí, ako v minulosti. Google totižto v posledných rokoch údajne platil za predvolenie svojho vyhľadávača v prostredí Firefoxu 400 až 450 miliónov amerických dolárov ročne. Práve ročný poplatok bude chcieť v novej dohode spoločnosť Google okresať na minimum a to najmä z dôvodu nie moc sľubného zväčšovania používateľskej základne Firefoxu. Aktuálne je však všetko otvorené a aj v prípade, že by nakoniec nedošlo k dohode, manuálna zmena vyhľadávača bude vždy k dispozícii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close