HuaweiSpravodajstvo

Máte telefón s Google službami od Huaweiu? Ich softvérová podpora je ohrozená [AKTUALIZOVANÉ O VYJADRENIE HUAWEIU]

Platnosť dočasných licencií, ktoré boli udelené viacerým americkým spoločnostiam, sa skončila ešte tento týždeň

Obchodná vojna medzi Čínou a USA je na „stole“ už niekoľko mesiacov a novinky v rámci tohto narušeného vzťahu medzi oboma svetovými veľmocami prichádzajú na týždennej báze. Tentokrát sa novinky týkajú opäť amerického telekomunikačného giganta, spoločnosti Huawei.


Aktualizované k 20.08.2020: Medzičasom sa nám podarilo získať vyjadrenie od slovenskej pobočky Huawei, ktorá informuje verejnosť, že systémové aktualizácie a ani aktualizácie aplikácií nie sú vypršaním licencií ohrozené. Kompletné vyjadrenie spoločnosti si môžete pozrieť v tomto článku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nižšie pripájame vyjadrenie dotýkajúce sa systémových aktualizácií:

„Spoločnosť Huawei bude naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné opravy. Naši zákazníci budú naďalej dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a vlastným pokročilým možnostiam výskumu a vývoja. Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam v oblasti distribúcie technológií, komunikácií, bezpečnosti a ochrany súkromia sme na zvládnutie takejto situácie dobre pripravení“ , hovorí Thomas Liu, country manager Huawei pre Slovensko.


Platnosť dočasných licencií je u konca

Ako informoval spravodajský plátok The Washington Post, spoločnosť Huawei má pred sebou naozaj ťažký oriešok, ktorého vyriešenie nebude také jednoduché, ako si možno väčšina z nás myslela. Spoločnosť Huawei má aj napriek tomu, že je na čiernej listine spoločností, viacero amerických dodávateľov, medzi ktorými bola do tohto týždňa aj spoločnosť Google. Tej bola udelená dočasná licencia, aby mohla dodávať softvérové aktualizácie pre už existujúce smartfóny Huawei, ktoré boli dodané ešte s Google službami. Podľa najnovších zistení však platnosť tejto licencie vypršala a aktuálne je situácia veľmi nejasná.

Problém majú aj americké telekomunikačné spoločnosti

Situácia však nie je taká jednostranná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Primárnym cieľom dočasných licencií bolo udržanie telekomunikačnej technicky pri živote vo vidieckych oblastiach. Veľká časť vidieckych telekomunikačných spoločností totižto využíva aj stále využíva už dávno zakúpené technológie práve od spoločnosti Huawei, ktorá doposiaľ poskytovala podporu pre tieto technológie. Po tomto týždni však poskytovanie podpory možné nebude, čo znamená veľký problém najmä pre federálnu vládu, ktorá s takýmito nariadeniami prišla. Vláda USA zároveň mala do ukončenia dočasných licencií poskytnúť práve vidieckym telekomunikačným spoločnostiam finančné prostriedky na vytvorenie novej infraštruktúry bez účasti spoločnosti Huawei, no doposiaľ sa tak nestalo.

Spoločnosť Huawei momentálne monitoruje situácie a posudzuje potencionálny vplyv. Je však zrejmé, že spoločnosť Huawei nebude môcť vydávať nové softvérové aktualizácie pre Android smartfóny Huawei so službami Google  (pozn. redakcie: upravené v zmysle vyjadrenia spoločnosti Huawei k 20.08.2020). Presné znenie licencie, či možnosti jej predĺženia však známe nie sú a preto si musíme počkať až na oficiálne slová zrejme z úst federálnych predstaviteľov.

Zdroj: The Washington Post

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close