SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo si nedokážeme predstaviť život v štvrtej dimenzii?

Všetky predstavy o 4D svete zatiaľ existujú jedine v matematických rovniciach

V roku 2016 sa podarilo skupine vedcov dokázať existenciu štvrtej dimenzie. Dokázali to pomocou sofistikovaných matematických rovníc a za svoj objav dostali aj Nobelovu cenu. Otázka teda znie, ako by vyzeral štvordimenzionálny svet?

Verte či nie, s touto otázkou má problém aj väčšina vedcov. Vo vedeckých teóriách sa hovorí aj o 10-dimenzionálnom svete, avšak čokoľvek, čo presahuje náš koncept 3D sveta existuje len v rovine matematických výpočtov. Teoretická štvrtá dimenzia je totiž priestorom, ktorý nie je človek schopný popísať, nie to ešte efektívne znázorniť. Prečo? Nemáme na to dostatok priestoru. Hovorí o tom video používateľa Ridddle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dimenzia je smer, v ktorom sa môže objekt pohybovať. Príkladom 1D objektu je napríklad čiara, ktorá má jeden parameter, dĺžku. Človek by sa v nej mohol pohybovať len doprava, alebo doľava. Ak pridáme ďalšiu dimenziu, vznikne nám priestor, ktorý má šírku a výšku. Ak by sa človek dostal do 2D priestoru, už by sa mohol pohybovať aj hore, alebo dole. Príkladom 2D objektu je štvorec. Ak štvorcu pridáme ešte jednu dimenziu, dostane hĺbku a stane sa z neho kocka. Toto je príklad 3D sveta, v ktorom žijeme. Môžeme sa pohybovať dopredu-dozadu, hore-dole, alebo doprava-doľava. Vzhľad štvrtej dimenzie nedokážeme pochopiť preto, lebo ľudský mozog nie je schopný pochopiť ďalší rozmer, v ktorom by sa objekty mohli pohybovať.

Znázornenie 4D sveta

Tým, že sa nachádzame v 3D svete, nerobí nám žiaden problém znázorniť, ako by vyzerali dvoj, či jednodimenzionálne svety, avšak ísť o dimenziu vyššie nám už robí problémy. Na znázornenie 4D objektu sa používa takzvaný teserakt, čo je znázornenie 3D kocky v hypotetickom 4D priestore.

štvrtá dimenzia
Teserakt. Zdroj: Wikipedia

Ako ale 4D svet naozaj vyzerá? Dva, navzájom sa dopĺňajúce, výskumy tvrdia, že štvrtá dimenzia sa na našom „normálnom“ svete intenzívne prejavuje a my ju môžeme pozorovať nepriamo. Ako príklad výskumy uvádzajú tieň rastliny, ktorý sa vytvorí v 2D priestore a dáva nám ako-takú predstavu o skutočnom objekte. Vo výskume zároveň padol návrh, že rovnako, ako sú tiene 2D reprezentáciou 3D objektov, tak sú 3D objekty akýmisi „tieňmi“ objektov vo vyššej dimenzii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close