NávodySpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Je vaše PC zabezpečené proti hackerom? Tieto nastavenia neprehliadajte!

Chrániť sa v dnešnom digitálnom svete je dôležitejšie, než kedykoľvek predtým.

Potenciálni útočníci sa neustále snažia nájsť slabé miesto ktoré by mohli napadnúť a získať prístup možno aj k vašim údajom. Má váš počítač nejaké slabiny? To záleží na tom, ako ho používate.

Niekedy môže byť ťažké povedať, či je vaše zariadenie náchylné na útok hackerov alebo nie. Ak sa však budete držať týchto tipov, jednoducho zabezpečíte váš notebook alebo stolný počítač.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktualizujte Windows

Aktualizácie sú prvým bodom pri takmer všetkých problémoch a hoci niekedy môžu byť otravné, sú tou najlepšou metódou, ako si zabezpečiť PC. Operačné systémy nie sú dokonalé a vývojári musia na nich pracovať aj po vydaní. Chyby sa niekedy objavia priamo na začiatku, alebo vysvitnú až po dlhšom používaní.

Medzi tieto chyby sa radia aj bezpečnostné medzery, ktoré útočníkovi prinesú vaše dáta ako na podnose. Bezpečnostné aktualizácie sú dôležité hlavne preto, lebo tieto medzery zaplátajú.

Používate staré aplikácie

Rovnako ako operačný systém, aj aplikácie potrebujú aktualizácie. Existuje množstvo aplikácií, ktoré si ukladajú vaše údaje a ak nie sú dostatočne chránené, útočníkom nerobí problém získať ku nim prístup.

Nekontrolujete vaše PC

Niekedy sa vírusom jednoducho nevyhneme. Problém ale nastáva, ak máme náš počítač infikovaný dlhšiu dobu. To sa môže stať ak pravidelne neskenujeme naše súbory pomocou antivírového programu. Možno máte nainštalovaný program z tretej strany, napríklad ESET, alebo Norton, no Windows 10 už má zabudovaný aj Windows Defender.

Ako chrániť svoje PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

Odporúča sa aspoň raz za čas zapnúť skenovanie, ktoré odhalí prípadné vírusy vo vašom zariadení

Nemáte zapnutý firewall

Bez tejto funkcie si doslova pozývate vírusy do vášho zariadenia. Firewall sa vypína len v tých najnutnejších prípadoch a len na nevyhnutnú dobu. Bez neho totiž môžu hackeri jednoducho napadnúť vaše zariadenie. Ak nemáte zapnutý firewall, môžete to napraviť veľmi rýchlo. Stlačte tlačidlo Windows a napíšte „firewall“ (pozn. redakcie: Bez úvodzoviek). Operačný systém vám vyhľadá potrebné nastavenie.

Máte vypnutú kontrolu UAC

User Account Control, alebo UAC je funkcia Windowsu, ktorá bráni programom zmeniť celý systém. Ak sa na váš počítač dostane škodlivý softvér, funkcia UAC by ho mala zastaviť. Ak chcete túto funkciu zapnúť, opäť stlačte klávesu windows a do vyhľadávača napíšte UAC. Otvorí sa vám možnosť, v ktorej máte posúvatko. Čím vyššie sa slider nachádza, tým viac vás bude Windows informovať o tom, aké zmeny v zariadení prebehli.

Ako chrániť svoje PC?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak máte tlačidlo úplne na spodku, jednoducho ho posuňte o bod, alebo dva vyššie a budete chránený

Necháte hocikoho, aby používal váš počítač

Samozrejme, že občas niekto potrebuje použiť náš počítač. Tomu sa zabrániť nedá, hoci malé riziko že ho daná osoba infikuje vírusom stále existuje. Nemali by ste ale nikomu dovoliť, aby používal priamo váš účet, práve kvôli tomu že neviete, čo sa môže stať. Ak niekto potrebuje použiť váš počítač, odporúča sa, aby mal svoje vlastné konto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close