Je pravda, že naši predkovia nevideli modrú farbu?

Ako to presne bolo s vnímaním farieb v minulosti?

Kamera
Zdroj: pixabay.com

Existuje veľa štúdií ktoré tvrdia, že naši predkovia nedokázali vidieť modrú farbu. Je možné, že schopnosť rozoznávať túto farbu prišla až neskôr, píše portál IFLScience. Pre ľudí v minulosti tak mohla byť modrá úplne neznámym konceptom.

Zdá sa to ako nemožné. Naša obloha je modrá a rovnako je modré aj more. Existujú však argumenty, ktoré tvrdia, že náš mozog si za túto farbu dosadzuje svoje vlastné skúsenosti. Viaceré experimenty nám totiž ukazujú, že mozog nie je úplne dokonalý a môžeme ho ľahko oklamať. Lenže ako to súvisí s modrou farbou?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky dilemy sa začínajú pozorovaniami Williama Gladstona, ktorý bol britským premiérom pred viac ako sto rokmi. Gladstone si všíma používanie farieb starovekými gréckymi poetmi. V ich prácach si všimol, že starovekí Gréci nepoužívali širokú paletu farieb. Rovnako si všímal, že v ich opisoch úplne chýba zmienka o modrej farbe.

Vnímanie farieb

Príkladom môže byť staroveký grécky básnik, Homér. Vo svojich dielach často používal slová ako železo, alebo meď, aby opísal farbu oblohy. Zaujímavý je aj fakt, že v Illiade pripísal moru vínovú, alebo tmavo-vínovú farbu. Preklady sa však líšia a niektorí tvrdia, že mal Homér na mysli pohyby mora, ktoré prirovnával k vínu a nie jeho farbu.

Preklady Homérových diel sú nejasné, avšak je pochopiteľné, že naši predkovia nepotrebovali toľko slov, aby opísali farby. Ak sa pozrieme na zvieraciu, či rastlinnú ríšu, môžeme si všimnúť, že modrá farba nie je až tak výrazne zastúpená, ako ostatné farby. Modrá farba sa však neobjavuje ani v čínskych príbehoch, Islandských ságach, alebo starodávnej, Hebrejskej verzii Biblie. Zaujímavosťou však je, že starovekí Egypťania mali slovo, opisujúce modrú farbu. Zároveň boli jedinou starovekou civilizáciou, ktorá vytvorila modré farbivo.

V jazykoch sa slovo modrá objavilo pomerne neskoro a objavilo sa prevažne v západných jazykoch. Japončina, Thajčina, alebo Kórejčina používajú slovo pre modrú, aby opísali odtiene zelenej farby. Vo Waleštine je slovo modrá odvodené od slova zelená.

Našu reč používame na to, aby sme dokázali opísať svet okolo nás, no zároveň sa naša reč vyvíja spolu s našim vnímaním reality. Existuje veľa pomenovaní farieb, ktoré v iných jazykoch nemajú ekvivalent. Jedno je však isté s vývojom jazyka sa môže vyvinúť aj naše chápanie jednotlivých odtieňov. Modrá je dnes široký pojem a poznáme už aj viacej slov, ktoré dokážu presnejšie popisovať jednotlivé odtiene modrej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre