Android 10 je najrozšírenejšou verziou Androidu. Takto vyzerá trhové rozloženie síl jednotlivých verzií Androidu

Trhový podiel nového Androidu 11 je ku dnešnému dňu zanedbateľným

Android 10 (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte v apríli tohto roka sme vám priniesli štatistiky ohľadne distribúcie jednotlivých verzií operačného systému pričom najrozšírenejšou verziou v tom čase bol Android 9 Pie. Ten pokrýval 31,3% trhu. Druhou najrozšírenejšou verziou bol Android 8 Oreo s trhovým podielom 21,3%, a treťou najrozšírenejšou verziou bol Android 7 Nougats 12,9% pokrytím trhu .

Medzičasom bol predstavený nový Android

Medzičasom bol predstavený nielen nový Android vo verzii 11, ale viacero výrobcov distribuovalo Android 10 do svojich zariadení. Ako vyzerá rozloženie jednotlivých verzií operačného systému dnes? Na túto otázku prináša čiastočnú odpoveď služba appbrain.com. Čiastočnú píšeme preto, lebo Google už niekoľko mesiacov neaktualizoval službu Android Studio, prostredníctvom ktorej bolo dlho možné zistiť rozloženie jednotlivých verzií operačného systému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Údaj, ktorý môžete vidieť nižšie, nie je aktualizovaným približne od apríla tohto roka. Rovnako to platí aj pri iných verziách operačného systému.

Android Studio
Zdroj: Vosveteit.sk, údaj zo služby Android Studio k 4.12.2020 o počte zariadení kompatibilných s vývojárskymi nástrojmi pre Android 10

Vďaka službe AppBrain môžeme mať však aspoň ako taký prehľad o jednotlivých distribúciách Androidu. Dôvodom je, že služba zhromažďuje údaje zo zariadení, na ktorých je spustená vývojárska sada nástrojov AppBrain SDK. Konkrétne hovoríme o viac ako 100-miliónoch unikátnych zariadení. Údaje sú okrem iného aktualizovanými v 7-dňových intervaloch.

Najrozšírenejší je Android 10

Dáta nižšie odhaľujú, že najrozšírenejšou verziou operačného systému je aktuálne Android 10, ktorý pokrýva takmer tretinu trhu (31,60%). Dobre sa darí aj Androidu 9, ktorý poháňa približne štvrtinu smartfónov s Androidom (24,00%). Prvú trojicu najrozšírenejších verzií Android uzatvára Android 8 (17,8%). Android 7 je aktuálne 4. najrozšírenejšou verziou operačného systému (9,60%). Ak by ste čakali, že prvú päťku uzatvorí Android 11, ktorý bol predstavený v septembri tohto roka, tak to nie je pravda. Dôvodom je, že piatou najrozšírenejšou verziou operačného systému je Android 6 (7,5%). Android 11 podľa dát AppBrain aktuálne pokrýva 0,1% trhu. Inými slovami, zatiaľ ide o zanedbateľní počet používateľov.

distribucia verzii Androidu
Zdroj: appbrain.com

Akú verziu operačného systému máte vo svojom zariadení nainštalovanú vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre