ANDROIDBezpečnosť

Je antivírus v Android smartfóne nutnosť? Alebo má systém vlastnú ochranu? Chránite svoj smartfón dostatočne?!

Máte vo svojom smartfóne nainštalovaný antivírus? Môže byť skvelou ochranou, v online priestore sa však nachádza oveľa viac hrozieb.

O bezpečnosti na internete a vo svete technológií sa v priebehu posledných rokoch rozprávame čoraz viac. Dnes už to nie je len o jednoduchých vírusoch, ktoré sa môžu nachádzať v našich zariadeniach. Útočníci sú čoraz viac prefíkaní a vymýšľajú nové a nové spôsoby, ako by mohli naše elektronické vychytávky napadnúť. Ako sa voči týmto útočníkom spoľahlivo chrániť? Stačí nám k tomu obyčajný antivírus? A nachádza sa vôbec takýto program v našom Android smartfóne? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Chránite teda svoj smartfón dostatočne? Alebo by ste mali podniknúť ďalšie kroky k zvýšeniu vašej bezpečnosti?

Nájdeme v našom Android smartfóne antivírus?

Aj keď sa rozpráva, že Android smartfóny ušli veľkú cestu v oblasti bezpečnosti za posledné roky, primárne v nich antivírus nenájdeme. To však neplatí pre úplne všetky smartfóny, nakoľko niektoré smartfóny s rôznymi nadstavbami v sebe takúto ochranu pred rôznymi hrozbami skrývajú. Príkladom je napríklad nadstavba MIUI od Xiaomi, v ktorej nájdeme aplikáciu Zabezpečenie. Okrem toho, že nám táto aplikácia ponúka niekoľko užitočných nástrojov napríklad pre čistenie nášho zariadenia, skrýva v sebe aj antivírus, ktorým si môžeme náš smartfón skontrolovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ochranu nám v smartfóne poskytuje aj Google Play Protect. Ide o službu, ktorá skenuje aplikácie v Obchode Play, čím nám garantujú potenciálnu bezpečnosť. Nie všetky aplikácie však dokáže táto služba od spoločnosti Google detekovať. Môže sa teda stať, že cez toto „sito“ sa dostanú aj aplikácie, ktoré v sebe skrývajú aj nejaké tie hrozby. Musíme však poznamenať, že ani najlepšia ochrana v smartfóne nenahradí našu obozretnosť a neodhalia to, čo v smartfóne môžeme odhaliť my. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali, ako môžete v smartfóne identifikovať vírus.

V prvom rade je ľudská obozretnosť

Aj keď antivírus v smartfóne je skvelým spôsobom, ako sa chrániť pred rôznymi hrozbami, v prvom rade by sme sa im mali vyhýbať my. Ako sme už spomínali, dnes už to nie je len o vírusoch, ktoré by jednoducho dokázali odhaliť antivírusové programy. Podvody na nás môžu čakať v neškodných emailoch, SMS správach, internetových stránkach a dokonca aj sociálnych sieťach. Ak sa teda chceme chrániť v online priestore, v prvom rade by sme nemali naletieť podvodníkom, ktorí si na internete budú pýtať naše osobné údaje či čísla karty.

Rovnako by sme si mali dávať pozor na ponuky jednoduchého zárobku, ktoré sľubujú, že budeme zarábať prakticky za nič. Nikdy nevieme, čo za takýmito ponukami môže stáť a mohli by sme sa jednoducho dostať do nepríjemnej situácie, kedy ohrozíme nielen náš Android smartfón, ale aj seba a svoje úspory. Antivírus v našom smartfóne teda môže byť skvelým pomocníkom, no mali by sme si dávať pozor aj na iné miesta, ktoré by pre nás mohli byť potenciálnymi hrozbami.

Máte vo svojom smartfóne antivírus? A ochraňujete svoj Android smartfón aj inak? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close