SpravodajstvoXiaomi

Od prvej verzie až po poslednú: Pozrite sa, akou evolúciou prešla nadstavba MIUI!

Nadstavba MIUI patrí medzi najobľúbenejšie úpravy systému Android. Ako však začínala a menila sa postupom rokov? Pozrite sa na jej cestu!

Nadstavba MIUI je pre mnohých dôvodom, prečo siahajú práve po Xiaomi. Systém je prehľadný, v mnohých smeroch i upraviteľný podľa vlastnej preferencie a i keď v dnešných dňoch Xiaomi skľučujú rôzne softvérové problémy, nie vždy tomu tak bolo. Pozrime sa tak späť do minulosti, kedy Xiaomi bolo len malou spoločnosťou, ktorá zo začiatku len produkovala softvér a prvé smartfóny s logom Mi ešte ani neboli na ceste.

Prvá verzia nadstavby ešte pred smartfónom

Áno, Xiaomi bola pôvodne spoločnosť zaoberajúca sa softvérom a úpravou Androidu. MIUI V1 bolo predstavené 16.8.2010, tento rok teda nadstavba oslávi svoje jedenáste narodeniny. Prvá verzia nadstavby od Xiaomi bola prispôsobená pre smartfóny Google Nexus One. Systém bol jednoduchý pre používanie a odštartoval jednu úspešnú sériu nadstavieb pre operačný systém Android.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI V1
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V2

Druhá generácia nadstavby priniesla omnoho viac možností customizácie užívateľského rozhrania. Zmenou si však prešli i samotné ikony, ktoré získali ostrejšie hrany, tie sa však menili medzi verziami systému docela často. O týchto skorých verziách však nemáme veľa informácií, keďže existovali zatiaľ len v Číne. Po boku druhej generácie nadstavby sme však mohli vidieť i prvý smartfón od Xiaomi, Mi 1.

MIUI V2
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

Tretia generácia nadstavby

MIUI vo verzii V3 bolo postavené na Androide 2.3 Gingerbread a prinieslo ešte väčšiu možnosť customizácie. S treťou generáciou nadstavby MIUI stúpala i jej popularita a zároveň i povedomie o spoločnosti Xiaomi. Stále však nešlo o systém, ktorý by bol distribuovaný i mimo Čínu, prvé smartfóny na našom trhu sa však začali objavovať už čoskoro.

MIUI V3
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V4 s viacerými zmenami

Štvrtá verzia nadstavby priniesla viaceré zmeny v oblasti bezpečnosti i užívateľského rozhrania. Významnou funkciou bol antivírus sprostredkovaný spoločnosťou Tencent, pridali sa však i aplikácie, ktoré neboli klasicky sprostredkovávané v Androide a Xiaomi tak prinieslo vlastnú aplikáciu pre hudbu, video i App store. Nadstavba bola postavená na verzii Android 4.0.

MIUI V4 nadstavba
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V5 – prvá verzia nadstavby v Európe

I keď nie oficiálne, s piatou generáciou nadstavby sa MIUI dostalo i ku nám. Prvé smartfóny smerovali oficiálnou distribúciou i do Európy a oficiálnou nadstavbou, ktorú Xiaomi odobrilo, bola pre nás MIUI CZ/SK ROM. Dnes ju poznáme ako Xiaomi.eu ROM, vtedy sa však Xiaomi o globálnu verziu nadstavby nestaralo a práve tento softvér bol dodávaný „out of the box“. Nezabudnime však, že v Číne v čase vydávania tejto nadstavby fungovali anti-Google nariadenia, všetky Google služby boli teda v čínskej ROM úplne blokované.

MIUI V5
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V6 – nadstavba s redizajnovaným UI

Šiesta generácia nadstavby je poslednou, ktorú poznáme ako oficiálne-neoficiálnu nadstavbu MIUI. Od budúcej generácie Xiaomi prinesie totiž už vlastnú oficiálnu globálnu verziu a majitelia smartfónov s MIUI V6 si naposledy užívajú týždenné verzie systému s aktualizáciou každý piatok či sobotu a taktiež aplikáciu témy, ktorú nám v globálnej verzii Xiaomi odoprie tiež, no neskôr sa vráti.

MIUI V6 nadstavba
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V7 – Your by design

Your by design bol oficiálny slogan nadstavby, ktorá sa prvýkrát dostala i ku nám. Tu Xiaomi prvýkrát začalo odlišovať globálnu a čínsku ROM, pričom globálnu obralo o niektoré funkcie, a preto mnohí doteraz siahajú radšej po Xiaomi.eu custom ROM, ktorá stále vychádza z tej čínskej. Siedma generácia nadstavby však priniesla i uzamknutý bootloader, ktorý spoločnosť uzamkla na niektorých starších smartfónoch a následne i na všetkých vydaných neskôr.

MIUI V7
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

Ôsma generácia nadstavby s duálnymi aplikáciami

Duálne aplikácie a druhý priestor smartfónu boli významné funkcie nadstavby MIUI V8. Po dizajnovej stránke však Xiaomi príliš nezapracovalo a od predchádzajúcej verzie sa nadstavba príliš nelíšila. Systém z roku 2016 však neskôr nahradila „deviatka“ s viacerými zmenami.

MIUI V8 nadstavba
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI V9

Nadstavba deviatej generácie si prešla viacerými zmenami. Dizajnovo si príliš nepolepšila, prvýkrát tu však vidíme možnosť rozdelenej obrazovky, trezor aplikácií (dnes nahradený Google Discover), nový a vylepšený tichý režim a konečne i podporu odomykania tvárou. MIUI 9 však stále nemá na pripravovanú „desiatku“, ktorá priniesla s výnimkou MIUI 12 najvýznamnejšie zmeny UI.

MIUI V9
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI 10

Nadstavba MIUI 10 priniesla systém, aký poznáme i dnes. Zanechala za sebou mnohé zariadenia, ktoré získali celkovo 5 aktualizácií MIUI a stavala už len na Androide 6.0 a vyššom. Vzniklo úplne nové užívateľské rozhranie, notifikačná lišta a v Číne prišla do systému i hlasová asistentka XiaoAI. Heslo systému bolo Designed for full screen experience, čím prinieslo i gestá a Xiaomi s týmto systémom dalo definitívne zbohom smartfónom s fyzickými tlačidlami na spodu displeja.

MIUI 10
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

MIUI 11

„Jedenástku“ už poznajú mnohí z vás. Nadstavba prišla s tmavým režimom pre úsporu batérie, módom pre ultrašetrenie batérie a taktiež s funkciou Picture in Picture pre vybrané aplikácie. Redizajnom si prešli i ikony, ktoré si drží i naša dnešná nadstavba MIUI 12.

MIUI 11
Zdroj: Youtube.com
(What’s New)

A čo ďalej?

Xiaomi nás v apríli minulého roku potešilo príchodom nadstavby MIUI 12 s plávajucími oknami, tmavým režimom 2.0, Super tapetami a mnohými ďalšími funkciami. Na ceste je však už netradične nadstavba MIUI 12.5, ktorá mieri postupne do smartfónov i v našich končinách.

Na ktorej verzii systému bežíte vy a ako na vás pôsobí nadstavba MIUI? Pochváľte sa nám v komentároch!

via c.mi.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close