Je váš smartfón napadnutý vírusom? Pomocou týchto trikov to okamžite zistíte!
Naprieč operačnými systémami Android sa môže šíriť nebezpečný škodlivý softvér, no väčšinou sa dá jednoducho rozpoznať.
V poslednej dobe sa naprieč zariadeniami Android začali vo veľkej miere šíriť nebezpečné vírusy. Situácia zatiaľ nie je taká vážna, aby ste sa museli obávať, no ako vždy platí, obozretnosť je na prvom mieste. Aj keď kontrolujeme každú stiahnutú aplikáciu, niekedy si škodlivý softvér nájde cestu do našich smartfónov. Lenže ako poznáme keď je náš mobil infikovaný?
O tieto tipy sa podelil portál Makeuseof a pomocou nich dokážete jednoducho zistiť, či máte v smartfóne vírus.
Výrazná spotreba batérie
Je jasné, že po dvoch rokoch už smartfón nebude mať takú kapacitu, ako pri prvom zapnutí. Ak sa vám ale vybije do polovice dňa, problém môže byť niekde inde. Jednou z najlepších metód, ako odhaliť vírus je skontrolovať využitie batérie. Škodlivý softvér je vo väčšine prípadov aplikácia, ktorá prebieha nenápadne na pozadí a býva náročná na hardvér. To znamená, že zariadenie spotrebuje viac batérie, alebo je horúce aj v prípade, keď ho vôbec nepoužívate.
Ak chcete zistiť, či je váš smartfón napadnutý malvérom, jednoducho zájdite do nastavení a nájdite možnosť batéria. V nej si budete môcť pozrieť aplikácie aj s tým, koľko batérie využívajú. Ak sa v zozname objaví neznáma aplikácia, ktorá spotrebuje veľké množstvo batérie, pravdepodobne ide o vírus.
Skontrolujte nainštalované aplikácie
Niekedy si malvér omylom stiahnete do mobilu sami. Niekedy sa ale môže stať, že nedôveryhodná stránka alebo aplikácia, začne bez vášho vedomia sťahovať do zariadenia rôzny softvér. V tomto prípade ide o vírus a môžete si ho všimnúť v zozname nainštalovaných aplikácií. Ak si všimnete, že v zariadení máte aplikácie, ktoré ste si sami nestiahli, rozhodne to nenechajte len tak. V tomto momente sa stávajú vaše dáta ohrozené.
Neprehliadni
Zoznam nainštalovaných aplikácií nájdete v nastaveniach. Nájdite menu aplikácie a kliknite na správcu aplikácií. Odporúčame vám v tomto prípade usporiadať ich podľa dátumu, kedy boli nainštalované do telefónu, aby ste jednoduchšie identifikovali problémové aplikácie.
Z tohto zoznamu si následne môžete vybrať podozrivú aplikáciu a odinštalovať ju. V tomto prípade je dôležité vedieť, že aplikácia je naozaj podozrivou. Ak odinštalujete náhodné aplikácie, existuje šanca, že si spôsobíte viac škody, ako úžitku.
Vysoká spotreba dát
Či už máte neobmedzený alebo obmedzený internetový paušál, je dobré si kontrolovať spotrebu dát. Ak sa do vášho smartfónu dostal vírus, aj prostredníctvom tohto ho dokážete odhaliť. Množstvo vírusov totiž zbiera dáta, ktoré následne posiela útočníkom, čo sa odzrkadlí na tom, koľko dát za mesiac spotrebujete.
YouTube, Spotify, či iné streamovacie služby pochopiteľne spotrebujú veľké množstvo dát, no ak sa objaví nejaká neznáma aplikácia, ktorá ich prekonáva, môže ísť o vírus. V nastaveniach, v časti pripojenie a Wi-Fi nájdete možnosť spotreba dát. Otvorí sa vám zoznam, v ktorom máte zoradené aplikácie podľa spotreby. Ak sa na vrchných priečkach zobrazí neznáma a podozrivá aplikácia, je dobré ju okamžite odinštalovať.
Dávajte pozor na zvláštne reklamy
Niektoré škodlivé softvéry prichádzajú aj s takzvaným advérom. Je to typ škodlivého softvéru, ktorý vaše zariadenie preplní vyskakovacími oknami s reklamami. Je pravda, že veľa webových portálov dnes využíva systém vyskakovacích reklám. V každom prípade by ste ale mali rozpoznať normálnu reklamu od tej „vírusovej“. Škodlivé reklamy totiž bývajú buď obscénne, alebo sa vás snažia presvedčiť, že je vaše zariadenie napadnuté vírusom. Zároveň je možné, že sa začnú reklamy objavovať aj na domovskej obrazovke, alebo v aplikáciách, kde sa predtým nezobrazovali.
Komentáre