ISS o pár rokov „pôjde do dôchodku“: Toto má NASA pripravené do budúcna

ISS nám nad hlavami krúžila od roku 1998 a už je na nej poznať opotrebovanie. Kedy sa skončí jej služba?

ISS pôjde o pár rokov do dôchodku
Zdroj: NASA

Medzinárodná vesmírna stanica je dnes plne vyťažená. Čo sa týka vedeckých výskumov, alebo striedania posádok, je ľahké zabudnúť, že by už ISS mala ísť do dôchodku. Astronautom slúžila viac ako 21 rokov a jej štruktúra nedokáže čeliť podmienkam vesmíru donekonečna, píše portál Universe Today.

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa vyjadrila, že by chcela Medzinárodnú vesmírnu stanicu odstaviť do roku 2030. Nahradiť by ju mali komerčné vesmírne stanice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Už očakávame odchod do dôchodku. Vesmírna agentúra sa rozhodla, že Medzinárodnú vesmírnu stanicu po skončení jej funkcie nahradí jedna, alebo viacero komerčne riadených vesmírnych staníc,“ píše sa v správe americkej NASA.

Americká vesmírna agentúra dúfa, že do roku 2028 bude aspoň jeden z komerčných projektov plne funkčný. Tento dátum by umožnil dvojročné prekrytie, ktoré by pomohlo plynulému prechodu všetkých vedeckých misií z jednej stanice na druhú. Ak by sa tieto plány z nejakého dôvodu nenaplnili, aj malá medzera by mohla výrazne zabrániť vesmírnemu pokroku.

Momentálne je naplánované, že vesmírna stanica „odíde do dôchodku“ v roku 2024. NASA a jej medzinárodní partneri však naznačujú, že ostane na obežnej dráhe ešte ďalších šesť rokov. Medzinárodná vesmírna stanica je vo vesmíre od roku 1998. Pôvodne sa počítalo so životnosťou 15 rokov, no rôzne bezpečnostné opatrenia môžu jej životnosť predĺžiť až na 30 rokov.

„NASA je optimistická, keď tvrdí, že vesmírna stanica môže ostať vo vesmíre do roku 2030,“ píše sa v správe.

Výrazné opotrebovanie

Už dnes možno pozorovať vek stanice. Americká NASA a ruský Roscosmos momentálne vyšetrujú praskliny, ktoré objavili v prechode medzi jednotlivými modulmi. Poškodenie mohlo byť spôsobené niekoľkými faktormi, medzi ktoré sa radí aj únava materiálu. Nová správa vyzdvihuje nutnosť štrukturálnej analýzy celej stanice. Praskliny, ktoré boli objavené by podľa modelov nemali existovať. Je preto možné, že štruktúra stanice je vekom slabšia, než sa predpokladalo.

Údržba vesmírnej stanice stojí ročne 3-miliardy dolárov, čo je tretina rozpočtu vesmírnej agentúry. Komerčné spoločnosti sa ponúkajú, že by za lepšiu cenu mohli do vesmíru vyslať novšie technológie. Pre vesmírnu agentúru je to lákavá ponuka, najmä v čase, kedy má plné ruky práce s novým vesmírnym programom. NASA plánuje v najbližších rokoch odštartovať program Artemis, ktorý má vrátiť ľudí na Mesiac.

Už niekoľkokrát sa americká NASA vyjadrila, že chce svoju pozornosť sústrediť na Mesiac a to v niekoľkých krokoch. Prvým je vyslanie ďalších astronautov na povrch. Následne chce NASA venovať peniaze a úsilie do vybudovania vesmírnych staníc, či pozemných základní na povrchu našej prirodzenej družice.

NASA má teda oči na Mesiaci a priestor obežnej dráhy chce prenechať komerčným spoločnostiam. Momentálne agentúra zvažuje tri komerčné spoločnosti: Blue Origin, so svojim konceptom stanice Orbital Reef, Nanoracks LLC a Northrop Grumman.

Keď ISS ukončí svoju dlhoročnú službu, NASA bude musieť stanicu dostať z obežnej dráhy na Zem. Tento krok bude mimoriadne nákladný a bude si vyžadovať spoluprácu viacerých svetových krajín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre