Inštitút SETI priznáva, že signál z Proxima Centauri je naozaj „zvláštny“

V polovici decembra objavili vedci signál, ktorý by mohol byť dobrým kandidátom na odhalenie života

radiovy signal z inej planety
Zdroj: YouTube (Watchers Talk)

Nedávno vedci objavili fascinujúci signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri, nášho najbližšieho vesmírneho suseda, píše portál Futurism.

Išlo o objav, za ktorým stála iniciatíva Breakthrough Listen, ktorá pátra po signáloch, ktoré by mohli pochádzať od mimozemských civilizácií. Krátko po objave signálu vznikli špekulácie, že by mohlo ísť o pokus mimozemšťanov o kontakt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signál má frekvenciu 982 megahertzov a pomenovali ho BLC1 (pozn. redakcie: Breakthrough Listen 1). Objavil ho Parkesov teleskop v Austrálii. Zaujímavé na tomto objave je, že v sústave Proxima Centauri sa nachádza aj planéta Proxima b. Ide o planétu, ktorá by mohla byť teoreticky priaznivá pre život.

Planéta sa však nachádza v blízkosti červeného trpaslíka, pomerne agresívnej hviezdy. Tá svoje okolie zaplavuje búrkami a veľkými dávkami radiácie. Vedci sa však v tomto bode rozdeľujú. Niektorí tvrdia, že červené trpaslíky nie sú vhodnými hviezdami pre život a iní tvrdia, že planéta sa mohla prispôsobiť drsným podmienkam a tie jej už neprekážajú.

Nepotvrdený signál

Objav samotného signálu sa však stretol aj s dávkou skepticizmu. Inštitút SETI, ktorý rovnako ako Breakthrough Listen pátra po stopách iných civilizácií tvrdí, že objavený signál je naozaj zvláštny. Zároveň však tvrdia, že ide o kandidáta a nie potvrdený signál.

„Podľa profilu signálu je nepravdepodobné, že by vznikol prírodne, ale ktovie. Príroda nás častokrát prekvapuje,“ vyjadril sa jeden z členov inštitútu SETI, Franck Marchis.

Jedným z možných vysvetlení signálu je, že prišiel zo Zeme. Rádio používame na komunikáciu, a tak mohol byť zaznamenaný signál len formou rušenia. O planéte Proxima b vedia vedci len preto, lebo svojou gravitačnou silou ovplyvňuje hviezdu. Doteraz nebola táto planéta potvrdená.

Marchis zároveň priznáva, že by bolo naozaj pozoruhodné, ak by sa v takej blízkosti nachádzala technologicky vyspelá civilizácia. Napriek tomu tu je istá záhada. Prečo bol signál zachytený len raz za 30 hodín v apríli a v máji 2019? Marchis tvrdí, že signál pravdepodobne prišiel zo Zeme a za chvíľu to aj dokážeme. Stále sa však môžeme mýliť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre