SpravodajstvoVeda a výskum

Inštitút SETI priznáva, že signál z Proxima Centauri je naozaj „zvláštny“

V polovici decembra objavili vedci signál, ktorý by mohol byť dobrým kandidátom na odhalenie života

Nedávno vedci objavili fascinujúci signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri, nášho najbližšieho vesmírneho suseda, píše portál Futurism.

Išlo o objav, za ktorým stála iniciatíva Breakthrough Listen, ktorá pátra po signáloch, ktoré by mohli pochádzať od mimozemských civilizácií. Krátko po objave signálu vznikli špekulácie, že by mohlo ísť o pokus mimozemšťanov o kontakt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signál má frekvenciu 982 megahertzov a pomenovali ho BLC1 (pozn. redakcie: Breakthrough Listen 1). Objavil ho Parkesov teleskop v Austrálii. Zaujímavé na tomto objave je, že v sústave Proxima Centauri sa nachádza aj planéta Proxima b. Ide o planétu, ktorá by mohla byť teoreticky priaznivá pre život.

Planéta sa však nachádza v blízkosti červeného trpaslíka, pomerne agresívnej hviezdy. Tá svoje okolie zaplavuje búrkami a veľkými dávkami radiácie. Vedci sa však v tomto bode rozdeľujú. Niektorí tvrdia, že červené trpaslíky nie sú vhodnými hviezdami pre život a iní tvrdia, že planéta sa mohla prispôsobiť drsným podmienkam a tie jej už neprekážajú.

Nepotvrdený signál

Objav samotného signálu sa však stretol aj s dávkou skepticizmu. Inštitút SETI, ktorý rovnako ako Breakthrough Listen pátra po stopách iných civilizácií tvrdí, že objavený signál je naozaj zvláštny. Zároveň však tvrdia, že ide o kandidáta a nie potvrdený signál.

„Podľa profilu signálu je nepravdepodobné, že by vznikol prírodne, ale ktovie. Príroda nás častokrát prekvapuje,“ vyjadril sa jeden z členov inštitútu SETI, Franck Marchis.

Jedným z možných vysvetlení signálu je, že prišiel zo Zeme. Rádio používame na komunikáciu, a tak mohol byť zaznamenaný signál len formou rušenia. O planéte Proxima b vedia vedci len preto, lebo svojou gravitačnou silou ovplyvňuje hviezdu. Doteraz nebola táto planéta potvrdená.

Marchis zároveň priznáva, že by bolo naozaj pozoruhodné, ak by sa v takej blízkosti nachádzala technologicky vyspelá civilizácia. Napriek tomu tu je istá záhada. Prečo bol signál zachytený len raz za 30 hodín v apríli a v máji 2019? Marchis tvrdí, že signál pravdepodobne prišiel zo Zeme a za chvíľu to aj dokážeme. Stále sa však môžeme mýliť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close