SamsungSpravodajstvoTechnológie

TSMC a Samsung hlásia vážne problémy pri vývoji 3 nm výrobnej technológii

3 nm výrobný proces je pre hlavných lídrov vo svete mobilných procesorov veľkým orieškom. Šancu by tým mohol dostať konkurenčný Intel

Rok 2020 znamenal pre svet mobilných procesorov naozaj veľký technologický skok. Prechod na 5 nm výrobnú technológiu v prípade vlajkových procesorov priniesol viacero benefitov, medzi ktoré patria nielen vyšší výkon, ale najmä lepšia energetická efektivita. Vývoj nového a najmä menšieho výrobného procesu je však beh na dlhú trať a výrobcovia procesorov sa s týmto orieškom potýkali niekoľko rokov. Žiadneho technologické nadšenca tak neprekvapí fakt, že už v dnešnej dobe viacero výrobcov aktívne vyvíja nový 3 nm výrobný proces, ktorý by opäť posunul mobilné procesory na inú úroveň. Najnovšie správy však naznačujú, že to nebude také jednoduché, ako si niektorí výrobcovia pôvodne mysleli.

TSMC a Samsung hlásia prvé problémy

Ako informoval portál Gizchina, výrobcovia TSMC a Samsung hlásia prvé problémy pri vývoji 3 nm výrobného procesu. Zatiaľ bližšie nešpecifikované technologické prekážky by tak mohli oneskoriť nie len samotný vývoj, ale aj následné uvedenie technológie do praxe. Pôvodným plánom spoločnosti TSMC bolo už v tomto roku získať potrebnú certifikáciu a začať skúšobnú výrobu prvých procesorov, pričom sériová výroba by sa mala začať v roku 2022. Aktuálne to však vyzerá tak, že spoločnosť TSMC by to aj napriek prekážkam mohla stihnúť podľa pôvodného plánu, pričom proces vývoja zo strany Samsungu môže značne zaostávať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Benefity novej technológie budú značné

Taiwanský výrobca procesorov by sa tak v roku 2022 mohol ujať vedenia. Spoločnosť už prednedávnom potvrdila, že od novej technológie očakáva zlepšenie výkonu o 10% až 15%, pričom najväčší skok by mal nastať práve v prípade energetickej efektivity. Jej zlepšenie oproti predošlej 5 nm technológii by malo dosiahnuť úroveň 20% až 25%.

Obrovské investície spoločnosti TSMC do vývoja nových technológií údajne prilákali množstvo spoločností, ktoré majú o procesory od tohto výrobcu záujem. Už prednedávnom sa povrávalo o tom, že vývoj spoločnosti TSMC zaujal americký Apple, ktorý údajne už v týchto dňoch má zazmluvnené obrovské množstvo 3 nm procesorov. Apple by tak mohol byť jedným z prvých výrobcov smartfónov, ktorý by na trh uviedol smartfón s novým 3 nm procesorom, čo by pre spoločnosť znamenalo obrovský náskok pred konkurenciou. Pochopiteľne, od tohto bodu sme stále vzdialení na míle ďaleko.

Kto môže z oneskorenia vyťažiť najviac?

Momentálnymi technologickými lídrami na trhu s mikročipmi sú bezpochyby výrobcovia Qualcomm a TSMC, no nezaostávajú ani ďalší výrobcovia, či už priamo aj výrobcovia smartfónov, alebo ďalší výrobcovia mikročipov pre smartfóny. Jediným značne zaostávajúcim výrobcom je zrejme americký Intel, ktorému sa v posledných rokoch po stránke vývoja nedarí. Výrobca stále využíva 10 nm výrobný proces, ktorý pomaly, ale isto nestačí ani na konkurenčné AMD v segmente notebookov a počítačov. V prípade neskoršieho uvedenia 3 nm výrobného procesu do praxe by to tak pre Intel mohlo znamenať viac času na dobehnutie konkurencie. Či sa tak však naozaj stane je však nejasné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close