Huawei vracia úder. Americkú vládu ženie pred ústavný súd

Huawei protiuder rage-1564031_960_720 (1)
Zdroj: Pixabay.com, edit: VoSveteIt.sk

Kauza medzi americkou vládou a čínskou spoločnosťou Huawei eskaluje.

Potom ako USA uvalili na čínsky Huawei sankcie v podobe zariadenia ich spoločnosti, vrátane dcérskej firmy HiSilicon na zoznam „entity list“, sa od Huaweiu odvrátili viacerí dodávatelia svojich služieb a produktov (pozn. redakcie: zaradenie spoločnosti na zoznam malo za následok, že všetky dodávky služieb vrátane tovarov museli byť pozastavené).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dlho sa špekulovalo, že Čína zareaguje podobne ako Američania, a na oplátku obmedzí americký Apple, pre ktorý je Čína jedným z kľúčových trhov, a to ako z hľadiska odbytu produktov, tak aj ako „manufaktúru“ kde outsourcuje značnú časť výroby svojich zariadení. Zatiaľ sa však tak nestalo, dokonca CEO Huaweiu verejne odmietol, aby takýto krok Čína spravila.

Huawei vracia úder

Dnes, portál Gizchina.com upozornil na to, že Huawei podal formálnu žalobu na Ameriku, aby zrušil uložené sankcie americkou vládou. Urobila tak prostredníctvom svojho hlavného právneho úradníka, Song Liuping.

Cieľom spoločnosti je, aby obmedzenia boli vyhlásené za protiústavné. Huawei argumentuje tým, že americká vláda im uložila trest a veľké množstvo obmedzení s jediným účelom – vyradiť Huawei z amerického trhu. Tento krok zo strany americkej vlády považujú za používanie právnych predpisov namiesto súdneho procesu, čo je výslovne zakázané ústavou USA.

Konflikt medzi USA a Čínou začal eskalovať 16. mája

16. mája podpísal prezident USA administratívny príkaz, ktorý zakazuje americkým spoločnostiam nakupovať telekomunikačné zariadenia a služby poskytované „zahraničnými oponentmi“. V ten istý deň ministerstvo obchodu USA zahrnulo Huawei do zoznamu regulovaných „subjektov“. Následne čínskemu výrobcovi bola udelená dočasná licencia na spoluprácu s vybranými partnermi od Ministerstva obchodu USA, ktorá umožnila oneskorenie zákazu o 90 dní. Dočasná licencia je platná do 19. augusta.

Zdroj: Gzichina.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre