Hackeri vytvorili nástroj na aktiváciu Windowsu a Officu od Microsoftu. Dali ho online
"Developerská skupina" Massgrave na platforme GitHub uverejnila PowerShell skript, ktorý aktivuje Windows alebo balík Office. Pri sťahovaní buď veľmi opatrný.
Keď hovoríme o hackeroch, vo väčšine našich článkov píšeme o skupinách, ktorých cieľom je vykradnúť peňaženky užívateľov alebo získať prístup k ich sieťam. “Hackerská” skupina Massgrave je ale iná a ako informuje portál Zdnet, títo hackeri našli spôsob, ako aktivovať operačný systém Windows a balík Office zadarmo. Je to legálne a ešte dôležitejšia otázka, môžeme im veriť?
Hackeri z Massgrave sa označujú ako “skupina developerov”. Podarilo sa im vytvoriť sadu PowerShell skriptov, ktoré nahrali na platformu GitHub. Užívatelia si môžu tieto skripty stiahnuť a keď ich spustia, môžu si aktivovať nielen operačný systém Windows, no zároveň získajú aj nekonečnú licenciu pre balík Office, ktorý obsahuje užitočné programy ako Word, Powerpoint, Excel a ďalšie.
Vývojári z Massgrave vydali aj dlhý a informáciami nabitý blog, v ktorom do detailov vysvetľujú, ako sa im podarilo reverzným inžinierstvom obísť zabezpečenie Microsoftu proti piráteniu ich softvéru. Užívatelia môžu aktivovať Windows od verzie 7 až po najnovšiu 11 a balík Office od verzie 2010 a novšie. Aktivácia balíku Office pozostáva len z licencie pre samotné produkty, nedá sa aktivovať predplatné Microsoft 365.
Dobrou správou je, že spustenie skriptu si vyžaduje len minimálne technické zručnosti. Stačí, že vieš ako otvoriť príkazový riadok PowerShell a ako doňho prilepiť príkaz, jednoduchou a známou kombináciou Ctrl+C a Ctrl+V. Po spustení skriptu sa ti otvorí prehľadné menu, v ktorom si zvolíš svoju aktivačnú metódu. Kvôli očividným dôvodom nebudeme na našom portáli uvádzať presný postup, ako tento skript aktivovať. Vieme ale zodpovedať niekoľko najzásadnejších otázok.
Je to bezpečné?
Ak sa vyznáš v IT sfére, potom isto vieš, že spúšťanie náhodných PowerShell skriptov je mimoriadne riskantná záležitosť. Na internete momentálne natrafíš na nejeden podvod, ktorý túto metódu využíva. Otázkou ale ostáva, či je bezpečný práve tento aktivátor.
Neprehliadni
Jednoduchou odpoveďou je, že áno. IT experti otestovali skript na viacerých zariadeniach a analyzovali kód, ktorí poskytli developeri z Massgrave. Výsledky naznačujú, že tento konkrétny skript je neškodný, no nemusí to byť naveky. Samotní developeri z Massgrave priznávajú, že hackeri už čakajú ako supy. Ak by si mal záujem o aktiváciu Windowsu alebo balíka Office, veľmi dobrý pozor si dávaj na to, odkiaľ budeš skript sťahovať.
“Buďte mimoriadne obozretní. Niektorí kyberzločinci budú náš skript šíriť ako malvér a využívať pritom budú falošné URL a ďalšie triky,” varujú developeri z Massgrave.
Zároveň môžeme očakávať, že Microsoft vykoná potrebné kroky na to, aby túto metódu aktivácie znemožnil alebo aspoň sťažil. Spoločnosť nemôže ignorovať tento hack, hoci dopad na ich financie bude minimálny. Vtipné na tom je, že Massgrave uverejnil skript na GitHube, ktorý vlastní práve Microsoft.
Je to legálne?
Jednoduchou odpoveďou na túto otázku je nie. Táto metóda nie je legálna a ide o pirátstvo. Hoci krajiny majú odlišné zákony ohľadom pirátstva a používania piráteného obsahu, vo svojej podstate ide stále o zločin, hoci vo väčšine krajín je používanie pirátskeho obsahu riešené oveľa voľnejšie, než jeho nahrávanie.
Budem mať problémy?
Vyššie sme spomenuli, že použitie aktivátora nie je legálne a v plnej miere sa považuje za pirátstvo. Môžem teda skript použiť bez toho, aby som sa dostal do problémov? Ak si jedinec alebo menší podnik, riziká sú naozaj minimálne, podobne ako pri použití iného pirátskeho obsahu, napríklad filmov alebo videohier.
Problém ale môže nastať, ak sa väčšia spoločnosť rozhodne použiť pirátsky softvér. Tieto riziká vyplývajú hlavne z náhodných auditov. Pri kontrole obchodnou inšpekciou by si mal používať legálne zaobstaraný softvér a je jedno, či je to operačný systém alebo hocijaký iný softvér.
Komentáre