Treba myslieť aj na najhoršie: Experti radia, ako pripraviť svoje online služby pre prípad, že zomrieš

Čo sa stane s tvojimi online účtami po smrti? Bankové účty, kryptopeňaženky či sociálne siete – na toto všetko by si mal myslieť.

Ako bezpečne predať po smrti naše účty blízkym?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Smrť je bežnou súčasťou života, no o tejto stránke neradi hovoríme. Hoci nikto na svete sa nechce stretnúť s touto témou, niekedy je dobré zamyslieť sa nad tým, čo sa stane s našimi online účtami, keď tu už nebudeme.  

Nehovoríme len o profile na Facebooku, no o bankových účtoch, prípadne kryptopeňaženkám alebo iným finančným aplikáciám. Vo väčšine prípadov si jediný človek, ktorý vie od týchto účtov heslo a ako informuje portál Avast, v prípade, že to tak naozaj je, možno by si mal zvážiť zdieľanie svojich hesiel aspoň s jedným blízkym človekom. V prípade akejkoľvek nečakanej situácie, ti to môže značne uľahčiť život, resp. pozostalým.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Pokiaľ umriete a ste jediným človekom, ktorý pozná heslo do internetového bankovníctva alebo portálu na hypotéku, čo sa stane, keď budú vaši pozostalí potrebovať k týmto účtom prístup?” píše Avast.

ROBOT AI oko a predpovedanie smrti
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Ako predať prihlasovacie údaje ďalej

Problém môže nastať, ak si napríklad ty ten v rodine, ktorý vždy riešil platbu účtov alebo hypotéky. Po akejkoľvek nečakanej situácií, vrátane smrti, sa môže stať, že manžel alebo manželka budú potrebovať prihlásiť sa do účtu a zaplatiť ďalšiu splátku. Rovnako v prípade tvojich detí je potreba, aby sa vedeli do tvojich účtov dostať.  

Lenže čo v takýchto prípadoch teda robiť? Prvou dôležitou vecou je nezdieľať prihlasovacie údaje len tak s niekým. Je dobré držať si prihlasovacie údaje v súkromí, no v prípade neočakávaných situácií je dobré, aby ich vedela aspoň jedna najbližšia osoba. 

Avast zároveň odporúča neuvádzať prihlasovacie údaje priamo v závete. Nikdy totiž nevieme, kto všetko bude mať k našej poslednej vôli prístup a kto všetko si môže prihlasovacie údaje prečítať a následne ich zneužiť.  

Našťastie existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako predať prihlasovacie údaje našim blízkym. Najjednoduchší spôsob je zapísať si ich a uložiť ich na bezpečné miesto, napríklad do bezpečnostnej schránky. Následne v poslednej vôli stačí uviesť umiestnenie schránky. Zároveň sa dá aj špecificky určiť, kto bude mať k bezpečnostnej schránke prístup, buď jedna špecifická osoba alebo aj viac ľudí naraz.  

Ďalším praktickým riešením je používanie správcu hesiel. Ide o softvér, ktorý dokáže ukladať vaše prihlasovacie údaje k rôznym webom. V tomto prípade stačí len jedno heslo a pozostalí sa dostanú k všetkým tvojim účtom. Opäť je najlepšie, aby sa toto jedno heslo zapísalo na papier a uložilo do bezpečnostnej schránky. V závete následne môžeš uviesť, kto a za akých podmienok bude mať prístup k tejto schránke.  

Čo so sociálnymi sieťami?  

Účty na sociálnych sieťach sú pravdepodobne na najnižšom mieste dôležitosti, no aj tým treba venovať pozornosť. Napríklad Facebook ponúka nastavenia, ktoré ti dajú na výber, čo sa s účtom stane po tvojej smrti. Hoci to znie morbídne, nastaviť si čo sa stane môže ochrániť tvoj účet napríklad pred zneužitím.  

Čo sa stane s našim Facebook účtom po smrti?
Zdroj: Unsplash (John Thomas), Pixabay (ElisaRiva), Úprava: Vosveteit.sk

Jednou z možností nastavenia účtu je jeho zvečnenie. Zvečnenie účtu znamená, že po tvojej smrti ostane účet tak, ako si ho posledne nechal, len vedľa tvojho mena sa objaví slovo Spomíname. Priatelia môžu na profile zdieľať spomienky na zvečnenej časovej osi. Čo sa týka obsahu, ktorý si na Facebook pridal, ten ostáva viditeľný tým osobám, s ktorými bol zdieľaný.  Do zvečneného účtu sa nikto nemôže prihlásiť a tieto účty sa nezobrazia ani v návrhoch ľudí, ktorých možno poznáte. Rovnako nebude Facebook pripomínať priateľom, že máš narodeniny.   

Facebook ponúka aj ďalšie možnosti na vyriešenie situácie po smrti. Ako sme spomenuli, znie to síce morbídne, no aj na tieto veci treba myslieť. Ak chceš vedieť viac o tom, ako si zabezpečiť účet po smrti, do pozornosti dávame tento článok. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre