Windows ti čoskoro prezradí, prečo tvoj počítač nefunguje tak, ako by mal
Nová funkcia ti ponúkne odpovede na najčastejšie otázky ohľadom hardvéru, verzií Windows a možných problémoch.
Ako informuje portál The Verge, zdá sa, že Microsoft pracuje na novej funkcií pre Windows 11, ktorá by ti mohla pomôcť vysvetliť, prečo ti počítač nefunguje optimálne.
Nová funkcia ti dokáže vysvetliť napríklad to, ako slabá RAMka alebo grafická karta môžu spôsobiť horší chod počítača. Do systémových nastavení totiž pribúda kolónka najčastejšie sa pýtaných otázok, v rámci ktorej Windows odpovedá na mnohé nejasnosti ohľadom GPU, pamäte, RAM a verziách operačného systému.
Funkciu si po prvýkrát všimol IT analytik s nickom phantomofearth. Microsoft ale oficiálne nepriznal, že pracuje na tejto funkcii. V najnovších beta buildoch Windows 11 je táto funkcia predvolene ukrytá a užívatelia si ju musia manuálne zapnúť.
Technická poradňa priamo v tvojom PC
V často pýtaných otázkach nájdeš niekoľko odpovedí na to, ako sa napríklad prejavuje slabá pamäť RAM, čo robiť, keď má tvoja grafická karta menej ako 4 GB pamäte a ďalšie technické otázky. Rovnako sa objavujú odpovede aj na časté otázky ohľadom verzii Windows 11.
Analytici zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, ako bude nová funkcia pracovať. Zobrazenie často pýtaných otázok je dobrá vec, no rozhodujúce bude, ako veľmi dynamická nová funkcia bude. Zobrazené otázky sa môžu zakladať čisto len na výkone tvojej RAM alebo GPU, no Microsoft môže zohľadniť celú konfiguráciu a ponúknuť ti otázky a odpovede na problémy, ktoré môžu reálne vzniknúť z tvojej konfigurácie.
Neprehliadni
New Frequently Asked Questions list in Settings > System > About hidden in builds 26120.3576 and 22635.5090. Has some questions related to the Windows version and device specs. (vivetool /enable /id:55305888)
— phantomofearth ⛄ (@phantomofearth.bsky.social) March 18, 2025 at 12:52 AM
Ak máš nadupanú hernú mašinu, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeš potrebovať vysvetlenie ohľadom problémov s výkonom, preto by sa ti nemuselo žiadne FAQ zobraziť. Nevieme ale ako bude funkcia pracovať. Z obrázkov môžeme vidieť, že by sa otázky mali prispôsobiť špecificky tvojej konfigurácií počítača a sú zamerané na informovanie o možných výkonnostných problémoch, ktoré by si pri slabších konfiguráciách mohol pociťovať.
Keď sa zobrazila nová funkcia v beta verzii operačného systému, môžeme očakávať, že na riadne oficiálne verzie by sa mohla dostať v priebehu nasledujúcich mesiacov. Microsoft však takýmto spôsobom skôr testuje funkcie, ktoré by sme mohli vidieť vo verzii 24H2. Stále ale existuje aj taká možnosť, že Microsoft funkciu úplne vyhodí z vývoja.
Ďalšie užitočné funkcie Windowsu
Windows 11 má aj ďalšie užitočné funkcie, ktoré nie sú až tak medzi užívateľmi známe. Napríklad jednou z noviniek je funkcia, ktorá ti pomôže vysporiadať sa s neposlušnými procesmi alebo programami, ktoré zamŕzajú. Vieme, že Správca úloh je v tomto prípade nenahraditeľným pomocníkom, no zle pracujúce procesy vieme zatvoriť aj rýchlejšie.
Windows 11 ponúka skrytú funkciu, ktorá ti uľahčí vypínanie neodpovedajúcich aplikácií priamo z panela úloh. Po jej aktivácii budeš môcť ukončiť aplikácie jednoduchým kliknutím!
Aj keď je táto funkcia veľmi užitočná, je potrebné si uvedomiť jej následky. Táto možnosť okamžite ukončí aplikáciu bez akéhokoľvek upozornenia. To znamená, že ak pracuješ na dôležitom dokumente a aplikácia neukladá automaticky, môžeš o svoju prácu prísť. Tento postup je teda vhodný najmä pre situácie, keď aplikácia prestane reagovať a nemáš žiadnu inú možnosť jej ukončenia.
Okrem toho treba myslieť aj na to, že ukončenie aplikácie touto metódou neprebehne štandardne, teda aplikácia nedostane signál na správne zatvorenie a neuvoľní všetky zdroje tak, ako keby si ju zatvoril klasickým spôsobom. To môže viesť k menším problémom, najmä ak často pracuješ s viacerými programami súčasne. Ak používaš softvér, ktorý automaticky ukladá priebežnú prácu, riziko straty dát je menšie. Napriek tomu je dobré byť opatrný a túto funkciu využívať len v nevyhnutných prípadoch. Ako aktivuješ túto funkciu nájdeš vysvetlené v našom článku.
Komentáre