BezpečnosťSpravodajstvo

Google robí internet o niečo bezpečnejší, zavádza tieto novinky

Google v rámci konferencie I / O 2023 priniesol viacero nových funkcií a zmien. Sústreďujú sa najmä na vyššiu bezpečnosť.

Len pred niekoľkými týždňami prebehla konferencia Google I / O, ktorá je známa ako miesto, kde americký gigant predstavuje svoje najväčšie technologické novinky pre najbližší rok. Tento rok sme sa dočkali aj viacerých hardvérových noviniek ako je smartfón Pixel 7a či prvý skladateľný Pixel Fold. Mimo to ale môžeme sledovať viacero nových funkcií a možností, ktoré služby od Googlu prinesú v najbližších dňoch či týždňoch. A práve tieto novinky s nami zdieľal Google na svojom blogu, kde nás informuje o zmenách a nových funkciách, s ktorými sa budeme môcť stretnúť. Pravdepodobne zasiahnu aj vás, tak sa pozrite, s čím budete v blízkej dobe pracovať.

Google prináša viacero bezpečnostných prvkov, s ktorými sa stretneme

Prvou funkciou, s ktorou sa budeme môcť stretnúť v rámci služieb od Googlu, je možnosť vyhľadania informácií o obrázku. Doteraz sme mali možnosť vyhľadať obrázky pomocou služby Lens, pričom tá nám mohla vyhľadať rovnaký či podobný obrázok v Googli. Teraz sa ale stretneme aj s informáciou, kedy obrázok prvý raz Google indexoval, kde sa prvý raz mohol objaviť a kde ho môžeme nájsť dnes. Týmto spôsobom sa gigant snaží bojovať napríklad aj s hoaxami či dezinformáciami na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Android smartfon
Zdroj: rafapress / shutterstock.com

V roku 2018 Google zverejnil rozhranie Content Safety API pre platformy a organizácie, ktorá slúži k prednostnému kontrolovaniu obsahu za cieľom odhaliť obsah zobrazujúci potenciálne sexuálne zneužívanie detí. Toto rozhranie dnes využívajú aj služby ako Facebook a po novom sa rozšíri aj pre odhaľovanie zneužívania detí aj vo videoobsahu. Ten dnes podľa Googlu tvorí až 50% všetkých súborov nahlásených Národnému centru pre nezvestné a zneužívané deti.

Tieto funkcie privítate aj vy

Dôležitou funkciou, ktorú Google nedávno predstavil, je aj možnosť využívania Passkeys. Tieto autorizačné kľúče majú v budúcnosti nahradiť klasické heslá a bližšie informácie o skutočne zaujímavej funkcii sme si priniesli už v našom predchádzajúcom článku.

Ďalšou novinkou bude aj rozhranie známe ako Safe Browsing API. Toto rozhranie má slúžiť k zrýchleniu kontrolovania a identifikovania napadnutých stránok, pričom Google má za cieľ zachytiť o 25% viac pokusov o phishing každý mesiac. Týmto spôsobom chce chrániť používateľov prehliadača Chrome a systému Android.

falosne spravy google
Zdroj: NothingIsEverything / Shutterstock.com

Ak patríte medzi používateľov služby Disk od Googlu, stretnete sa aj s filtrom spamového obsahu. Ten má fungovať podobne ako filter v službe Gmail, čím chce Google zachytiť viac nevyžiadaného obsahu. Ten si budete môcť rovnako spravovať a určovať si, čo ako spam považujete vy.

Google však toho ponúkne oveľa viac

Používatelia služby Google One mohli doteraz v rámci USA využiť sken toho, či sa ich e-mailová adresa z Gmailu nenachádza náhodou na dark webe. Po novom sa však táto funkcia sprístupní aj pre používateľov, ktorí predplatné One nevyužívajú. Musíme ale upozorniť, že túto funkciu využijú zatiaľ len používatelia v USA.

Majitelia smartfónov so systémom Android sa dočkajú aj transparentnejších informácií o ich aplikáciách. Tie budú musieť po novom prinášať kompletné informácie o tom, čo všetko sa zdieľa s tretími stranami a mnohé ďalšie vylepšenia. Taktiež budete môcť Google požiadať o to, aby vaše údaje aplikácie odstránili zo svojich databáz.

Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Vylepšenia sa dočká aj aplikácia Google Mapy, v ktorej budeme môcť jednoduchšie odstrániť informácie o vyhľadávaní. Vašu históriu teda odstránite oveľa jednoduchšie ako to bolo doteraz. Všetky tieto vylepšenia prídu medzi používateľov v dohľadnej dobe. Vypúšťať sa ale budú postupne, nie pre všetkých naraz.

Ktorá funkcia vás poteší najviac? A privítali by ste ešte nejaké novinky? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close