Google používa tvoje nešifrované správy na analýzu, aby trénoval AI proti spamu
Spoločnosť Google aktualizovala dokumentáciu k funkcii ochrane voči spamu. Dostali sme lepšiu ochranu?
Operačný systém Android má vstavaných niekoľko bezpečnostných mechanizmov, pričom pribúdajú ďalšie, ako sa tento operačný systém postupne vyvíja.
Jedným z bezpečnostných mechanizmov je aj ochrana voči spamu, ktorá ťa chráni pred nevyžiadanými a potenciálne nebezpečnými správami. Ako informuje portál Android Police, Google sa nedávno rozhodol vylepšiť túto funkciu a možno ťa neprekvapí, že ťa po novom pomôže lepšie chrániť proti spamu aj umelá inteligencia.
Ochrana voči spamu je v aplikácii Google Správy zapnutá od začiatku. Funguje tak, že po otvorení správy od podozrivého odosielateľa sa zobrazí varovanie. Ochrana voči spamu ale dokáže oveľa viac. V ideálnom prípade dokáže zabrániť doručeniu a pokúsi sa správu presmerovať do priečinka spamových správ. Jedným zo spôsobov, ako dokáže aplikácia rozlíšiť podvodné správy od legitímnej komunikácie, je sledovanie, či je komunikácia šifrovaná alebo nie.
Takto funguje ochrana voči spamu
V rámci novej dokumentácie toho, ako funkcia pracuje, spoločnosť Google jasnejšie rozpísala, ako umelá inteligencia chráni užívateľov pred spam správami. Proces sa začína na tvojom zariadení. Aplikácia používa strojové učenie na to, aby videla vzorce tvojich bežných správ. Následne dokáže zistiť, ktorá správa môže byť spamová.
Potom Google kontroluje aj odkazy v správe, či náhodou nevedú na nebezpečnú stránku. Popri tom ešte Google sleduje aj podozrivý text a “signály”, prostredníctvom ktorých môže aplikácia čo najlepšie spam vyhodnotiť. Tieto signály zároveň môžu slúžiť na vylepšenie AI modelov odhaľujúcich spam. Zároveň však poskytuješ Googlu dáta, ktoré môže použiť na zlepšenie ochrany proti spamu, ktorá nemôže prebiehať priamo na tvojom zariadení.
Neprehliadnite
Zaujímavosťou je, že Google ujasňuje, že len nešifrované správy sú použité na to, aby spoločnosť trénovala svoju umelú inteligenciu na odhaľovanie spamu. V praxi to znamená, že všetky šifrované čety, napríklad s priateľmi alebo rodinou, sa používajú len na trénovanie strojového učenia, ktoré prebieha výhradne na tvojom zariadení.
Popri tom Google umožnila možnosť nahlásiť spamovú správu nielen samotnej spoločnosti, ale aj priamo tvojmu operátorovi. Odborníci v tom vidia efektívnejší spôsob, ako zabrániť podvodom, ktoré prebiehajú špecificky v určitom regióne. Portál Android Authority zároveň poznamenáva, že nie je tak úplne jasné, či Google zmenil spôsob ochrany voči spamu alebo len aktualizoval dokumentáciu.
Ak sa spôsob ochrany pred spamom zmenil, potom už funguje pre všetkých, pretože spoločnosť nezverejnila časovú os implementácie a vlastne ani neprezradila, že sa niečo výraznejšie zmenilo.
Ochrana pred spamom ti vie zachrániť peniaze
Filtrovanie spamových správ netreba vôbec podceňovať, pretože ťa vie zachrániť pred phishingom alebo malvérom. Napríklad ťa dokáže zachrániť pred podvodom, ktorý sa vo veľkom ukázal v júli tohto roku, no opakovane prebiehal aj v minulosti.
Ide o SMS správu od “Ministerstva dopravy”. V nej sa dočítaš, že nemáš zaplatenú diaľničnú známku a hrozí ti niekoľkonásobne vyššia pokuta, ak nezaplatíš požadovaný poplatok. Na podvod upozorňovala aj polícia.
Policajti hovoria, že keď ti príde podozrivá správa, tak treba konať s rozvahou. Vždy si máš skontrolovať, kto je odosielateľom. Rovnako upozorňuje na to, že najlepšie, čo môžeš spraviť, je takúto SMS ignorovať. Zároveň by si nemal klikať na odkazy v SMS. Táto rada je nad zlato. Možno si to nevedel, ale v týchto správach často býva sledovací kód a keď klikneš na URL odkaz, tak útočníkovi dáš vedieť, že tvoje mobilné číslo je živé a neskôr ti bude chodiť viac podobných správ alebo ti budú telefonovať podvodníci.
Ochrana proti spamu je dodatočná forma ochrany, ktorú určite oceníš, hlavne ak hrozí, že prídeš o svoje peniaze alebo súkromie. Hovorí sa, že lepšie ju mať a nepotrebovať, ako potrebovať a nemať.
Komentáre