Európania budú ochudobnení o najnovší multimodálny AI model od Facebooku. Môže za to Európska únia, hovorí gigant
Spoločnosť Meta oznamuje, že najnovší model Llama nepríde do EÚ, kvôli "neistému regulačnému prostrediu".
Spoločnosť Meta sa vyjadrila, že svoj najnovší multimodálny AI model Llama neprinesie do Európskej únie, upozorňuje web The Verge.
Multimodálny AI model je taký model, ktorý dokáže naraz pracovať s videom, audio súbormi, obrázkami a aj textom. Meta nechce tento model aj napriek otvorenej licencii spustiť na území EU. Obáva sa, že v budúcnosti by mohli spoločnosti robiť problém regulačné praktiky únie.
“Multimodálny Llama model vydáme v nadchádzajúcich mesiacoch, no nie na území Európskej únie, kvôli nepredvídateľnej povahe európskeho regulačného prostredia,” vyjadrila sa hovorkyňa Mety, Kate McLaughlin.
Len minulý týždeň Európska únia finalizovala v rámci nového AI zákona podmienky pre spoločnosti pracujúce s umelou inteligenciou. Tie majú čas do augusta 2026, aby sa podmienkam prispôsobili. V rámci AI zákona sú spoločnostiam udelené pravidlá ohľadom copyrightu, transparentnosti a podmienok, za akých môžu používať umelú inteligenciu. Zakázané je napríklad používať AI na takzvanú prediktívnu policajnú prácu, teda odhaľovanie zločinov na základe rôznych vzorcov ešte predtým, ako sa zločin stane.
Spoločnosť Meta sa rozhodla podobne ako Apple, ktorá nedávno taktiež uviedla, že s najväčšou pravdepodobnosťou nevydá svoj AI model, Apple Intelligence, na území Európskej únie. Ako dôvod ale spoločnosť Apple neuviedla AI zákon, ale Zákon o digitálnych trhoch.
Meta okrem uvoľnenia multimodálneho modelu zrušila aj plány na vydanie AI digitálneho asistenta v EÚ. Zároveň pozdržala používanie generatívnej AI v Brazílii. V oboch prípadoch ako dôvod uviedla obavy ohľadom dodržiavania pravidiel ustanovených Zákonom o digitálnych trhoch.
Neprehliadni
Kde sa bude multimodálny model Llama využívať?
Meta už v minulosti povedala, že multimodálny AI model Llama plánuje použiť v smart okuliaroch Meta Ray-Ban. Spoločnosť ani v budúcnosti neprinesie nové verzie multimodálnej AI do Európskej únie. Spoločnosť ale tvrdí, že v Európe stále bude dostupný väčší, iba textový, model Llama 3.
Rozhodnutie zasiahne aj množstvo spoločností mimo Európskej únie. Tie chceli ponúkať produkty a služby založené na multimodálnej AI. Európsky trh je stále jedným z najväčších trhov na svete a nedostupnosť novej a vyspelejšej AI pocíti množstvo spoločností.
Čo sa Európskej únie týka, tá sa zatiaľ nevyjadrila k rozhodnutiu spoločnosti Meta. Rozhodnutie spoločnosti Apple však únia neprijala najlepšie, vyjadrila sa proti nemu komisárka Európskej únie pre konkurenciu, Margrethe Vestager.
Zákon o AI
Prijatý zákon o umelej inteligencii má cieľ chrániť základné práva, demokraciu, právny štát a environmentálnu udržateľnosť pred vysokorizikovou umelou inteligenciou. Pokročilé systémy umelej inteligencie je totiž možné použiť spôsobmi, ktoré by zasiahli do základných práv človeka. Už sme v tomto článku spomenuli prediktívne policajné metódy, ktoré by dokázali predpovedať zločin, prv než sa stane.
Táto metóda by skúmala jedinca na základe rôznych faktorov, napríklad podľa správ alebo podľa toho, čo vyhľadáva na internete. Následne by použila AI rôzne prediktívne a analytické metódy na to, aby vyhodnotila riziko, že tento človek spácha zločin. Problém s touto metódou je, že umelá inteligencia nevidí do všetkého a riziko, že zle vyhodnotí kontext, je privysoké. Nehovoriac o tom, aký zásah by to bol do súkromia nevinného človeka.
Regulovanie veľkých spoločností
Zákon o AI má regulovať aj správanie, ktoré ukázala Meta ešte v máji tohto roku. Užívateľom spoločnosti Facebook oznámila, že ich osobné dáta bude používať na trénovanie nových modelov AI. Samozrejme, spoločnosť dala možnosť sa z dát odhlásiť, no tento postup bol zámerne urobený prehnane komplikovane a nejasne.
V praxi užívateľ môže vyplniť žiadosť, v ktorej nesúhlasí s tým, aby boli jeho dáta použité na trénovanie umelej inteligencie. Vo formulári však musí uviesť presné prípady, kedy umelá inteligencia použila jeho osobné údaje alebo čo si myslí, že by mohla AI prezradiť. Zároveň má ale Meta možnosť tvoju žiadosť odmietnuť.
Vyššie odkazujeme na článok, v rámci ktorého sme ukázali, ako môžeš nesúhlasiť s tým, aby Meta a Facebook používali tvoje dáta na trénovanie AI. Dotazník sme počas toho vyplnili aj my, no nebolo prekvapením, keď sa Facebook ozval s tým, že “nenašiel dôvody na obavu” a našu žiadosť o vylúčenie našich dát z trénovania AI zamietol.
Multimodálne systémy môžu otvoriť novú verziu interakcií s umelou inteligenciou a so svetom, no zároveň môže ísť o obrovskú zberňu dát, hlavne ak sa AI použije v technológiách, ako napríklad smart okuliare.
Komentáre