APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google Mapy dostávajú funkciu, ktorá vám pomôže znížiť spotrebu paliva

Google uvoľňuje pre Slovákov funkciu ekologických trás. Ide o funkciu, ktorá má ambíciu znížiť emisie a tým aj spotrebu paliva.

Google Mapy v sebe schovávajú mnoho užitočných nástrojov. Len nedávno sme vám napríklad ukázali, ako môžete „cestovať v čase“. Ide o funkciu, ktorá umožňuje pozrieť sa na to, ako vyzerali ulice niekoľko rokov dozadu. Prípadne sme upozornili na vylepšenia súvisiace s cyklistickými mapami.

No zdá sa, že Google neustále pracuje na vylepšovaní aplikácie. Spoločnosť najnovšie hlási, že sprístupňuje pre Slovákov funkciu ekologických trás. Ak sledujete vývoj aplikácie pozorne, tak určite viete, že táto funkcia nie je celkom novou. Dôvodom je, že doposiaľ bola dostupná len v niektorých regiónoch. To sa ale najnovšie mení.

Ekologické trasy

Google v rámci publikovanej správy vysvetľuje, že vozidlá na cestách zodpovedajú takmer za tri štvrtiny všetkých emisií CO2 v rámci dopravy. Funkcia ekologických trás si dala za ciel znížiť množstvo emisií vygenerovaných autami. Táto funkcia je ale užitočnou i z dôvodu, že vám zníži spotrebu paliva.

„Google odhaduje, že ekologické trasy majú potenciál ušetriť viac ako jeden milión ton emisií uhlíka ročne na celom svete, čo predstavuje ekvivalent, ako keby z ciest zmizlo 200 000 áut.“

Doposiaľ Google Mapy používateľom zobrazovali najrýchlejšiu trasu do zvoleného cieľa, po novom im ale začnú ponúkať aj tú najekologickejšiu trasu, ak sú rozdielne. Potom, ako používateľ zadá adresu, tak uvidí približnú úsporu paliva a časový rozdiel medzi navrhovanými trasami a následne bude mať k dispozícii možnosť zvoliť si, ako trasou chce ísť. Informácie o úspore paliva a času uvidí pod návrhmi trás, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky.

Google Mapy eko
Zdroj: Google

Google ďalej vysvetľuje, že funkcia umožňuje vodičovi zvoliť si typ pohonu svojho vozidla, aby výsledky boli ešte presnejšie. K dispozícii je benzínové vozidlo, dieselové, hybrid a elektrické. V závislosti od toho, aký typ vozidla si zvolíte, bude algoritmus na pozadí vypočítavať najekologickejšiu trasu. Spoločnosť v publikovanej správe rovnako ale dopĺňa, že v prípade, ak používateľ nebude mať záujem o využívanie tejto funkcie, tak ju bude môcť vypnúť.

Mapy Google_Ekologicke trasy_03_vyber trasy a vozidla
Zdroj: Google

„Umelá inteligencia identifikuje všetky relevantné trasy z bodu A do bodu B a vypočíta spotrebu paliva pre každú z nich na základe historických, ako aj reálnych dopravných vzorcov, prevýšenia a typu cesty a ďalších údajov. Vďaka tomu dokáže v zlomku sekundy nájsť najrýchlejšiu, ale aj najúspornejšiu trasu do cieľa,“ vysvetľuje Iva Fialová, tlačová hovorkyňa Googlu pre Čechy a Slovensko.

Záverom nám nezostáva nič iné povedať, že funkcia je postupne uvoľňovanou pre všetkých používateľov v našom regióne. Ak ju ešte nemáte, tak dostupnú by ste ju mali mať v priebehu najbližších hodín až dní.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close