SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronauti vo vesmíre mutujú: Zmeny v DNA môžu viesť k rozvoju týchto chorôb

Nový výskum odhalil genetické mutácie vo všetkých študovaných vzorkách krvi.

Astronauti majú vyššie riziko vývoja mutácií, ktoré vedú k zvýšenému riziku rakoviny a srdcových ochorení, informuje portál Mount Sinai. Autori novej štúdie sa domnievajú, že je za to zodpovedný pobyt vo vesmíre.

Štúdia je prvou svojho druhu a v rámci nej vedci pracovali so vzorkami krvi, ktoré získali od americkej vesmírnej agentúry NASA. Sú to vzorky astronautov, ktorí lietali do vesmíru medzi rokmi 1998 a 2001. V rámci výskumu sa im podarilo nájsť mutácie v DNA vo všetkých 14 študovaných vzorkách, ktoré sa označujú aj ako somatické mutácie. Vedci touto cestou upozorňujú na dôležitosť pravidelných krvných testov astronautov nielen počas aktívnej kariéry, ale aj po odchode do dôchodku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Somatické mutácie nie sú dedičné, vysvetľujú výskumníci. Vo vzorkách astronautov objavili zvýšené množstvo krvných buniek odvodených od jedného klonu. Mutácie podobného typu sú častokrát spôsobené environmentálnymi faktormi. Medzi ne sa radí napríklad vystavenie UV žiareniu alebo rôznym chemikáliám. Príznaky tejto mutácie sú veľmi mierne, takmer nepostrehnuteľné a pacientovi sa nájdu až po testovaní krvi na prítomnosť iných chorôb.

Tieto mutácie nie sú indikátorom žiadnej choroby, no ako vedci vo svojej práci uvádzajú, môžu viesť k zvýšenému riziku srdcovocievnych ochorení alebo rakovine krvi.

„Astronauti pracujú v mimoriadne rizikovom prostredí. Denne sa stretávajú s množstvom faktorov, ktoré môžu viesť ku vzniku somatických mutácií. Jedným z najvýraznejších je vesmírna radiácia,“ vysvetľuje vedúci novej práce, David Goukassian.

V súčasnosti môžeme pozorovať zvýšený záujem o cestovanie do vesmíru, nielen od vesmírnych agentúr, ale aj súkromného sektoru. Zatiaľ čo agentúry ako NASA alebo ESA, hľadajú spôsoby, ako ľudí dostať opäť na Mesiac a potom na Mars, súkromné spoločnosti chcú priniesť cestovanie do vesmíru aj verejnosti.

Riziko rakoviny, či iných chorôb

Vesmír ľudské telo nešetrí a autori v novej štúdie prinášajú ďalšie spôsoby, ako vesmírne prostredie škodí nášmu telu. V krvi astronautov dokázali identifikovať až 34 mutácií v 17 génoch. Najčastejšími boli mutácie v géne TP53, ktorý produkuje proteín potláčajúci vznik nádorov a v géne DNMT3A, gén ktorý najčastejšie mutuje v prípade myeloidnej leukémie.

„Prekvapením pre nás bolo to, že sme dokázali mutácie pozorovať. Neznamená to, že astronauti dostanú rakovinu alebo srdcovocievne ochorenie, no existuje riziko, že by v budúcnosti mohli,“ tvrdí Goukassian.

Ako autori štúdie vysvetľujú, v tejto práci sa im podarilo načrtnúť riziko, no výskum pokračuje ďalej. V ďalších krokoch chcú vykonať štúdiu, ktorá by sa zamerala na dlhší časový úsek. Rovnako chcú otestovať oveľa viac astronautov. Na základe výsledkov zistiť, ako na ľudské telo vplýva opakovaný a dlhší pobyt vo vesmíre. S väčšou vzorkou dát by sa výskumníkom podarilo vytvoriť hovoriaci model, ktorý z astronautov sa nachádza vo väčšom riziku vývoja choroby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close