BezpečnosťSpravodajstvo

Google chce bezpečnejší internet. Prehliadač Chrome dostane významnú aktualizáciu, ktorá k tomu dopomôže! O čo ide?

Funkcia s názvom HTTPS-Only Mode prichádza do testovacích verzií prehliadača. Medzi bežných používateľov sa dostane už o pár mesiacov.

Prehliadač Google Chrome už niekoľko rokov aktívne presadzuje využitie nového zabezpečeného hypertextového prenosového protokolu HTTPS, ktorý na väčšine stránok už nahradil predchodcu HTTP. Už dnes v prehliadači natrafíte na upozornenie v prípade, že navštívite stránku práve so starším protokolom HTTP. Podľa vývojárov prehliadača Google Chrome to však zrejme nie je postačujúce.

Nová funkcia pre ešte lepšie zabezpečenie

Vývojári prehliadača Chrome už dnes pracujú na novej funkcii s názvom HTTPS-Only Mode, informuje zahraničný portál 9to5Google. Nová funkcia má ešte viac ochrániť používateľov pred prípadným nebezpečným obsahom, či podvodmi. Ako napovedá samotný názov, funkcia „Iba HTTPS“ neumožňuje zobrazenie stránok bez tohto protokolu. V praxi však je možné samotnú funkciu obísť, no až potom, čo vás na to prehliadač dôkladne upozorní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
google chrome https only mode
Zdroj: 9to5Google

Aktuálne sa funkcia HTTPS-Only Mode vyskytuje iba vo flagoch prehliadača Google Chrome, čiže sa nachádza v akejsi testovacej fáze. Ihneď po sprístupnení funkcie sa však takáto položka vyskytne aj v pokročilých nastaveniach prehliadača Chrome. Funkcia bude niesť označenie „Always use secure connections“, pričom bude prednastavene vypnutá.

V čom je nová funkcia výnimočná?

Pri prvom pohľade na krátky opis novej funkcionality sa môže zdať, že nejde o žiadnu zásadnú novinku. Prehliadač Chrome totižto už teraz upozorňuje na to, ak človek prichádza na nezabezpečenú stránku využívajúci protokol HTTP. Výhodou novej funkcie je však to, že sa automaticky pokúša otvoriť akúkoľvek stránku cez novší protokol HTTPS. Pokúša sa totižto o to aj v prípade, že používateľ klikne na nezabezpečený odkaz, poprípade do adresového riadku napíše priamo adresu stránky ako http://… . Akonáhle prehliadač Chrome zistí, že daná stránka nevyužíva zabezpečený protokol HTTPS, používateľa upozorní prostredníctvom varovnej stránky.

Samozrejme, stále sú v étery stránky, ktoré nevyužívajú zabezpečený hypertextový prenosový protokol a nejde nutne o potencionálne nebezpečné stránky. V takom prípade používatelia určite ocenia možný bypass tejto funkcie. Takéto stránky stačí raz navštíviť a „povoliť“ ich automatické otváranie v HTTP a prehliadač s túto voľbu zapamätá aj do budúcnosti.

Dostupná bude až o pár mesiacov

Funkcia je pochopiteľne stále vo vývoji a v bežných verziách prehliadača Chrome by ste na ňu nenarazili. Podľa odhadov by ju však spoločnosť Google mohla sprístupniť už vo verziách Chrome 93 alebo Chrome 94. Ak by sa tak naozaj stalo, bežní používatelia si na funkciu siahnu už v auguste, poprípade v septembri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close