SpravodajstvoTechnológie

Google a Jigsaw vyhlásili vojnu internetovým haterom

Toxické komentáre plné urážok či hejtu. Tak to sú problémy, s ktorými sa stretávajú každé väčšie média po celom svete. Viacero internetových portálov na to reaguje svojsky, či už formou zrušenia komentárov, ich manuálnym schvaľovaním a podobne, avšak samo o sebe tieto cesty vyžadujú strašne veľké a niekedy priam aj nadľudské úsilie – to by sa však malo čoskoro už zmeniť.

Jigsaw, startup, ktorý nájdeme v rámci inkubátora Google v spolupráci s BuzzFeed v New York Times sa priúčajú k strojovému učeniu, ktorého cieľom je identifikácia nevhodných komentárov. Slúži mu k tomu 11000 komentárov na dennej báze, ktoré sa objavia  na stránkach New Your Times. Zaujímavosťou tohto projektu je aj to, že sa nejedná len o „filter“ nevhodných slov, ale pozerá sa aj na samotný kontext (či sa jedná o reakciu, útok, hanobenie rasy, a podobne), v ktorom je používaný text.  Táto technológia dostala názov Perspective.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Perspective, v rámci algoritmu na základe ktorého pracuje bude teda prehľadávať samotný obsah komentárov a k nemu prideľovať „hodnotenie“ založené na skúsenostiach ľudí, ktorí už niekedy označili podobný komentár ako nevhodný  a tak sledovať vhodnosť jednotlivých príspevkov. Samozrejme, ešte nejaký čas potrvá, kým technológia bude plne funkčná a hlavne doladená, ale v budúcnosti by tak mohla priniesť efektívny nástroj, ktorý výrazne odľahčí monitoring diskusií.

Výsledkom tejto technológie by malo byť teda buď automatické blokovanie komentárov s nevhodným obsahom alebo ich triedenie, ktoré umožní moderátorom diskusií efektívnejšie vyhľadať a odstrániť nevhodný obsah.

Perspective by ma byť následne prístupný jednotlivým vydavateľom prostredníctvom API.

Ako často sa stretávate vy s nevhodným obsahom na internete?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close