SpravodajstvoTechnológie

Expert varuje, že sofistikovaná AI by mohla viesť k populácii „hacknutých ľudí“

Yuval Harari volá po nadnárodnej regulácii AI. Dôvodom je, že sofistikovaná AI by mohla v budúcnosti viesť k populácii „hacknutých ľudí“.

Umelá inteligencia je niečo, čo mnohých fascinuje, ale zároveň i znepokojuje. V posledných rokoch môžeme byť svedkami zvyšujúceho sa záujmu odbornej verejnosti v súvislosti s touto témou, ktorá volá po väčšej regulácii tohto odvetvia.

Naposledy znepokojenie vyjadril Mo Gawdat, ktorý bol riaditeľom spoločnosti Google X. Ten uviedol, že si uvedomil strach potom, ako naprogramovali robotickú ruku, ktorá bola schopnou zdvihnúť loptičku, následne sa však mala začať „predvádzať“, čo nebolo v zámere programátorov. Vývoj pokročilej AI prirovnal k Skynetu z filmu Terminátor a uviedol, že „realita je, že vytvárame boha“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AI by mohla byť schopnou „hacknúť“ ľudí, myslí si známy filozof

Najnovšie vyjadrenia svetoznámeho sociálneho filozofa a autora mnohých bestsellerov, Yuval Harari ukazujú rovnako „dvihnutý“ prst. Ten dokonca uviedol, že do budúcnosti by pokročilé AI mohli byť schopné „hacknúť“ i ľudí. Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Harari verí, že sofistikovaná AI by mohla viesť k populácii „hacknutých ľudí“. Preto vyzýva svetových lídrov po regulácii tohto odvetvia, ako aj po regulácii zberu osobných údajov a vzorcov správania používateľov.

„Nabúrať ľudskú bytosť znamená spoznať túto osobu lepšie, ako poznajú sami seba,“ uviedol Harari, ktorý ďalej dodal: „A na základe toho s tebou budú stále viac manipulovať.“

Už dnes nám algoritmy hovoria, čo „chceme vidieť“, čo si „chceme kúpiť“…

Podľa Harariho jadrom problému je rast technologických spoločností zhromažďujúcich množstvo údajov o používateľoch, ktoré sa objavujú ako huby po daždi. Harari sa obáva, že ľudia čoraz viac odovzdávajú svoje osobné životy súkromným subjektom, ktoré nemajú na srdci ich najlepšie záujmy.

„Netflix nám hovorí, čo máme pozerať, a Amazon nám hovorí, čo si máme kúpiť,“ povedal Harari, ktorý dodal: „V priebehu 10, 20 alebo 30 rokov by vám takéto algoritmy mohli tiež povedať, čo máte študovať na vysokej škole a kde pracovať, koho si vziať a dokonca aj koho voliť.“

Harari sa ďalej vyjadril, že stále máme ešte čas a sme relatívne v „začiatkoch“ sofistikovanej AI. Druhým dychom však dodal, že sme už v bode, kedy musí existovať nie národná regulácia tohto odvetvia, ale nad nadnárodná.

„Samozrejme, teraz sme v bode, keď potrebujeme globálnu spoluprácu. Nemôžete regulovať výbušnú silu umelej inteligencie na národnej úrovni,“ povedal Harari, ktorý ďalej uviedol: „údaje by sa nikdy nemali koncentrovať len na jedno miesto a povedal: To je recept na diktatúru.“

Jeho slová sú mrazivými a to najmä v súvislosti s tým, že v čoraz väčšej miere sa do popredia dostáva i virtuálna realita a to vďaka spoločnosti Meta (Facebook), ktorá len pár dní dozadu oznámila plán, ktorého cieľom je vytvoriť novú generáciu mobilného internetu, ktorá nám má umožniť možnosť hlbšieho vnorenia sa do virtuálnej reality.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close