SpravodajstvoZariadenia

Je naozaj nutné si prelepovať webkameru notebooku krytom? Pozrite sa na dôvody, prečo by ste to nemali robiť!

Ak si prelepujete webkameru vášho notebooku krytom, mali by ste prestať. Môžete si tak poškodiť vaše zariadenie.

Prelepovanie webkamery u notebooku krytom, či nejakou zmäkčenou páskou, ruku na srdce, kto z vás to stále robí? Táto aktivita sa stala u mnohých používateľov počítačov i notebookov so zabudovanou webkamerou takmer tradíciou i keď stále visí vo vzduchu otázka, je to vôbec nutné? Toto prelepenie kamery u notebooku môže mať množstvo pozitívnych dôvodov, prečo by sme to mali robiť. No na druhú stranu sa rovnako púšťame do rizika, informuje portál nypost.com. Ak to teda stále robíte i vy, majte sa na pozore. Možno je načase sa tohto zlozvyku raz a navždy zbaviť.

Prečo si kameru u notebooku prelepujeme?

S novými technológiami prichádza väčšia zodpovednosť a už v priebehu 19. storočia mali ľudia pocit, ako keby ich tieto moderné výdobytky mali len využívať. V tejto dobe vznikla myšlienka, že nás moderné technológie majú sledovať a rovnaké pocity si z toho odnášame i dnes. Odopierame aplikáciám požiadavky, ktoré si vyžadujú k správnemu fungovaniu, máme pocit, ako keby nás smartfóny neustále odpočúvali a v neposlednom rade obviňujeme veľké spoločnosti z toho, že nás neustále sledujú. A práve preto prelepujeme kamery u našich notebookov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jednu stranu majú kryty cez kameru význam. V prípade škodlivého malvéru sa nám útočníci môžu napojiť na našu kameru a sledovať, čo robíme. Je to ako scenár z nejakého filmu, však? A práve preto si kameru notebooku radšej prelepíme. Na druhú stranu to však môže mať negatívny dopad pre vaše zariadenie.

Aké riziká nám pri prelepení hrozia?

Dnešné notebooky už vedia indikovať, kedy sa kamera využíva a kedy nie. Slúži nám od toho malá dióda pri kamere, ktorá nám oznamuje, že je kamera využívaná. Mali by sme jej teda dôverovať a nepremýšľať nad rôznymi zvláštnymi scenármi. Aké riziká nám totiž pri prelepení kamery notebooku hrozia? Mohli by sme si poškodiť náš displej. Presne tak, pri zatváraní notebooku dochádza k nerovnosti, ktorú tvorí práve kryt, prípadne iný materiál, ktorým prekrývame kameru. Časti notebooku by k sebe mali totiž priliehať a nemalo by tomu nič brániť. Ak tak robíte, tak by ste sa mali uistiť, že kryt fotoaparátu je extrémne tenký, inak hrozí poškodenie displeja.

krytka na kameru
Príklad krytu na kameru, ktorý vytvára nerovnosti

Rovnako tiež nemusia správne fungovať funkcie automatického jasu či rôzneho rozpoznávania okolia, keďže si môžeme prekryť i niektoré senzory. To však už nie je rizikom pre náš počítač, na druhú stranu nám to však môže pekne znepríjemniť jeho používanie. Nabudúce vám teda odporúčame váš počítač v čase nečinnosti radšej uzatvoriť a neprelepovať webkameru.

Prelepujete si kameru u vášho notebooku aj vy? A čo k tomu vedie vás? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close