ANDROIDSpravodajstvo

Dominanciu obchodu Google Play môžu ukončiť čínski výrobcovia smartfónov

Čínski výrobcovia smartfónov vytvárajú platformu „GDSA“, ktorá by mala pomôcť s distribúciou aplikácií do alternatívnych Android obchodov.

Väčšina používateľov Androidu si myslí, že obchod Google Play je neoddeliteľnou súčasťou operačného systému  – nájdeme ho takmer v každom Android smartfóne, pravidelne sťahujeme cez neho aplikácie a hry, a iné alternatívy obchody  s aplikáciami mimo Číny nikto z nás nepozná. Veď prečo by sme aj mali?  Ponúka viac menej všetko čo potrebujeme. V skutočnosti je však Google Play len doplnkom Android smartfónov.

„Global Developer Service Alliance“

Spoločnosti Xiaomi, Oppo a Vivo sa nedávno spojili s cieľom, aby vytvorili platformu „Global Developer Service Alliance“, ktorá spája výrobcov smartfónov s cieľom zjednodušiť prinesenie aplikácií od vývojárov do svojich vlastných obchodov s aplikáciami mimo domácej Číny.  Od tohto kroku si spomínaní výrobcovia sľubujú zníženie závislosti od GMS, teda Mobilných služieb spoločnosti Google. Najnovšie sa hovorí, že do tohto klubu  výrobcov smartfónov by sa mal pripojiť aj 2. najväčší výrobca smartfónov na svete – spoločnosť Huawei (Via reuters.com).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spustil“ americký prezident Donald Trump koniec dominancie obchodu Google Play?

Bolo by veľmi odvážne hovoriť, že americký prezident spustil koniec obchodu Google Play. Minimálne vieme povedať, že  určite nie priamo. Zároveň treba podotknúť, že Google Play je stále najpopulárnejším obchodom s Android aplikáciami a hrami na svete, a pravdepodobne sa to v najbližšom období ani nezmení. Na druhej strane, konflikt medzi americkou vládou a čínskym výrobcom Huawei, ktorý začal uvalením sankcií na spoločnosť Huawei môže toho v budúcnosti veľa zmeniť. Konflikt medzi USA a Huawei spočíva v tom, že  spoločnosti Huawei bola obmedzená možnosť plnohodnotného obchodovania s americkými firmami. Stalo sa tak ešte v prvej polovici roka 2019. V praxi sa toto opatrenie pretavilo do toho, že Huawei nemôže v nových zariadeniach využívať služby a produkty amerického pôvodu, vrátane mobilných služieb spoločnosti Google. Huawei zareagoval tak, že začal budovať alternatívne mobilne služby, vrátane operačného systému (pozn. redakcie: ktorý ešte nie je dostupný pre smartfóny)  ako aj obchodu s aplikáciami.

Pripomeňme si ešte slová generálneho riaditeľa spoločnosti ARM z júla 2019.

„Je to naozaj veľmi škodlivé pre Huawei v krátkodobom horizonte a dlhodobo to bude neuveriteľne škodlivé pre ARM a Google a pre americký priemysel,..“. Ďalej dodáva: „Každý dodávateľ na svete začne uvažovať o tom, ako znížiť hrozbu, že ich výrobu ukončí americký prezident. Všetky diskusie, ktoré mám v súčasnosti s firmami v Európe, sú o tom, ako obísť cez svoje portfólio americké duševného vlastníctva , čo je strašne smutné a deštruktívne.“

Cieľom organizácie  GDSA je podporovať novú platformu na distribúciu mobilných aplikácií mimo Číny. Inými slovami povedané: vytvoriť konkurenta pre Obchod Google Play. Pomocou tejto platformy by mali byť distribuované aplikácie a hry do jednotlivých obchodov výrobcov smartfónov. Aktuálne  nie sú známa všetky informácia ako aj ďalšie kroky zakladajúcich členov tejto platformy. Na konci dňa, však nemôžeme vylúčiť ani vytvorenie vlastnej a jednotnej alternatívy voči Google. Ako sa však hovorí, čo dnes nie je, tak zajtra môže byť.

„Pri vytváraní tejto aliancie sa bude každá spoločnosť snažiť využiť výhody ostatných v rôznych regiónoch so silnou užívateľskou základňou spoločnosti Xiaomi v Indii, Vivo a Oppo v juhovýchodnej Ázii a Huawei v Európe,“ uviedla Nicole Peng, viceprezidentka pre mobilitu v Canalys, ktorá ďalej dodal: „Po druhé, je potrebné začať budovať viac vyjednávacích síl proti spoločnosti Google,..“

V závere ešte treba bezpochyby podotknúť, že podľa dostupných dát odhaľujúcich predaje smartfónov z roku 2019, štvorica menovaných výrobcov dodala celkovo ~596 miliónov Android smartfónov z celkové množstva ~1289  predaných Android zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close