Dokážu ľudia porozumieť mimozemskému signálu?

Ak jedného dňa objavíme signál, prichádzajúci od inej civilizácie, ako ho preložíme?

radiovy signal z inej planety
Zdroj: YouTube (Watchers Talk)

Ľudstvo pátra po stopách mimozemskej civilizácie už viac ako 50 rokov. Doteraz sa objavilo pár sľubných kandidátov, či už ide o záhadný Wow! Signál, alebo najnovší signál prichádzajúci z Proxima Centauri, no žiaden konkrétny dôkaz o tom, že sa tam vonku nachádza život. Lenže po čom vlastne pátrame? Bližšie sa na to pozerá YouTube kanál Curious Droid.

Projekt SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) ale aj iné projekty, pátrajúce po mimozemských signáloch, sú obmedzené našimi očakávaniami, ale aj chápaním komunikácie, či dostupnou technológiou. Spoliehame sa na fyzikálne zákony, o ktorých vieme, že umožňujú komunikáciu, napríklad pomocou rádiových vĺn.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázka preto znie, či by sme vôbec dokázali pochopiť správu od mimozemskej civilizácie, ak by sa ku nám dostala? Išlo by o vysielanie, určené pre iné civilizácie, obsahujúce pomôcky k jeho rozlúšteniu? Existuje vysoká šanca, že ak by sme odhalili mimozemský signál, išlo by o vedľajší produkt ich činnosti.

Dekódovanie správy

Príkladom môžeme byť aj my. Posledných sto rokov sme vysielali do vesmíru rôzne druhy rádiového vysielania, či už išlo o prvé komunikačné testy, alebo komunikáciu so satelitmi. Drvivá väčšina signálov však bola určená len pre nás a tým pádom nešlo o zámerné signály, určené pre mimozemské civilizácie. 

Ak by tieto vysielania niekto objavil, bolo by to skoro to isté, ako keby sme natrafili na starodávnu tabuľku plnú zvláštnych symbolov a snažili sa rozlúštiť jej význam. Aj v súčasnosti máme na Zemi viacero starých písem, ktoré nedokážeme rozlúštiť a to boli napísané človekom relatívne nedávno (pozn. redakcie: z vesmírneho hľadiska). V prípade akéhokoľvek mimozemského signálu by sme čelili väčšiemu problému.

Ak totiž hovoríme o mimozemskej civilizácii, hovoríme o živote, ktorý sa vyvíjal úplne inak ako život na Zemi. Vedci však hovoria, že obrovskou pomôckou by bol spôsob, akým bol signál odoslaný. Ak signál prijmeme pomocou rádiového prijímača, znamená to, že môžeme počítať s nejakou formou kódovania. Ak totiž mimozemská civilizácia dokáže poslať signál do vesmíru, musí vedieť o fyzike, matematike, či iných vedných disciplínach a v tom prípade by sme dokázali nájsť nejakú spoločnú reč.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre