ANDROIDSpravodajstvo

Dlhšia softwarová podpora Androidu je predo dvermi. Google a Qualcomm oznámili významnú spoluprácu

Google rozširuje projekt Treble až na úroveň výrobcov čipov

Ešte koncom novembra vyplávalo na povrch, že Google sa pustil do odvážneho projektu Mainline, ktorý by mal zrýchliť proces aktualizácií starších verzií Androidu na novšie. Kľúčovú úlohu v tomto projekte by mal zohrať obchod Google Play. Jednotlivé verzie Androidu by totiž mohli byť distribuované „ako moduly“ prostredníctvom obchodu. Nejde však o jediný projekt, ktorý by mal zlepšiť dostupnosť nových verzií operačného systému.

Samozrejme, aby to nebolo tak jednoduché, tak do procesu aktualizácií vstupuje viacero premenných. Portál fonearena.com najnovšie upozorňuje na kľúčové partnerstvo v rámci projektu Treble medzi spoločnosťou Google a najväčším výrobcom procesorov na svete, spoločnosťou Qualcomm (pozn. redakcie: Projekt Treble je rovnako zameraný na efektívnejšiu distribúciu nových verzií OS).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kľúčová spolupráca so spoločnosťou Qualcomm

Jedným z primárnych cieľov spoločnosti Google je, znížiť fragmentáciu ekosystému Android naprieč výrobcami smartfónov. K tomuto cieľu by mala dopomôcť spolupráce s Qualcommom.

Jedným zo základných problémov procesu aktualizácií v súčasnosti je, že ho treba optimalizovať pre každé zariadenie zvlášť. V praxi to znamená vcelku vysoké náklady pre výrobcov smartfónov, ktoré mnohokrát odradili výrobcu od prác na novej verzii operačného systému. To sa však čiastočne zlepšilo príchodom Androidu 10, ktorého adaptácie je v porovnaní s minulými verziami systému, lepšou a o niečo jednduchšou. Nie je to však stále v takej podobe, ako by si predstavovala spoločnosť Google.

adaptacia verzii Androidu
Zdroj: Projekt Treble (Google)

Zatiaľ čo Project Treble uľahčil OEM výrobcom proces aktualizácií Android OS, výrobcovia SoC sa snažili vyvinúť nové čipy na podporu viacerých verzií Androidu. Nová spolupráca medzi spoločnosťami Google a Qualcomm sa zameriava na tento presný problém a rozširuje Project Treble až na úroveň SoC.

Dlhšia softwarová podpora je predo dvermi

Odhliadnuc od technických špecifikácií,  pre konečných spotrebiteľov by táto spolupráca mala v praxi znamenať to, že nove procesory Snapdragon, budú podporovať 4 roky upgradov operačného systému Android – 3 veľké aktualizácie Androidu a 4 roky bezpečnostných aktualizácií. Inými slovami, pri kúpe zariadenia, ktoré bolo predstavené s Androidom vo verzii 11, používateľ bude môcť dostať ešte Android 12, 13 a 14. V súčasnosti zabehaným štandardom sú 2, nanajvýš 3 roky podpory.  Zároveň však treba dodať, že na to, aby používateľ dostal spomínané aktualizácie, tak bude nevyhnutná kooperácia spolu s výrobcom smartfónov.

Druhým dychom však treba povedať, že nová spolupráca by sa mala priamo dotýkať procesoru Snapdragon 888 a ďalších novších procesorov. 

V súvislosti s touto spoluprácou, David Burke, viceprezident pre inžinierstvo Android, Google uviedol:

„Google naďalej úzko spolupracuje s našimi technologickými partnermi na zvýšení aktuálnosti ekosystému Android. Vďaka tejto spolupráci s Qualcomm Technologies očakávame, že používatelia Androidu budú mať na svojich zariadeniach najnovšie aktualizácie operačného systému a vyššiu bezpečnosť.“

Kedar Kondap, viceprezident pre produktový manažment, Qualcomm Technologies, Inc. uviedol:

„Sme nadšení, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou Google na rozšírení podpory pre operačný systém Android a bezpečnostné aktualizácie na budúcich mobilných platformách Snapdragon s využitím vylepšení projektu Treble. Na základe tejto spolupráce očakávame zrýchlený upgrade operačného systému Android na zariadenia založené na Snapdragone, ktorý koncovým používateľom poskytne vynikajúci používateľský zážitok.“

Zdroj: Qualcomm

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close