AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Apple odmieta kritiku Facebooku a tvrdí, že nová funkcie Transparentnosti sledovania je o postavení sa za svojich zákazníkov

Nová funkcia sa nepáči mnohým veľkým softwarovým hráčom na platforme iOS

Ešte koncom novembra európski aktivisti združení v organizácii Noyb podali voči spoločnosti Apple oficiálnu sťažnosť. Dôvodom mal byť nový spôsob sledovania aktivity používateľov. Negatívny postoj k tejto problematika zaujala aj spoločnosť Facebook, ktorá prevádzkuje najväčšiu sociálnu sieť na svete.

Po vlne kritiky sa k danej problematike vyjadrila aj samotná spoločnosť Apple, ktorá má v pláne už v nasledujúcich týždňoch naprieč platformou iOS kompletne zmeniť prístup k monitorovaniu používateľov. Na tému upozorňuje portál 9to5mac.com.

Apple odmieta obvinenia

V stanovisku spoločnosti Apple, ktoré poskytla portálu 9to5mac sa píše, že spoločnosť odmieta obvinenia zo strany Facebooku, či iných prevádzkovateľov aplikácií a služieb. Dôvodom je, že Apple chce svojim používateľom dať na výber možnosť voľby v súvislosti so sledovaním aktivity.

„Veríme, že ide o jednoduchú vec postaviť sa za našich používateľov. Používatelia by mali vedieť, kedy sa ich údaje zhromažďujú a zdieľajú s inými aplikáciami a webmi – a mali by mať možnosť to povoliť alebo nie. Transparentnosť sledovania aplikácií v systéme iOS 14 nevyžaduje, aby Facebook zmenil svoj prístup k sledovaniu používateľov a vytváraniu cielenej reklamy, vyžaduje iba to, aby používateľom dali možnosť voľby.“

Apple zároveň prízvukuje, že nové pravidlá sa nedotýkajú len vývojárov tretích strán, ale aj služieb Apple. Spoločnosť zároveň dodáva, že reklamné systémy nemusia byť vôbec menené zo strany prevádzkovateľov služieb po zavedení funkcie Transparentnosti sledovania aplikácií, ktorej cieľom je poskytnúť používateľom väčšiu kontrolu nad ich údajmi vyžadovaním výslovného súhlasu. Možnosť udelenia súhlasu, resp. odmietnutia, sa zobrazí používateľovi pri prvom otvorení stránky.

Ziadost o sledovanie aktivity_iOS 14.3
Zdroj: Apple via 9to5mac.com

Keď bude funkcia transparentnosti sledovania aplikácií k dispozícii od roku 2021, používatelia budú mať k nej prístup prostredníctvom otvorenia Nastavení zariadenia, a následným vyhľadaním ponuky Súkromia a sekcie Sledovania. Používatelia tu budú môcť vidieť, ktoré aplikácie vyžadovali povolenie na ich sledovanie, a v prípade potreby ich odvolať alebo udeliť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close