Táto galaxia vytvára hviezdy rýchlejšie, než čierna diera stíha požierať palivo okolo

Vedci ostali zaskočení galaxiou, ktorá sa drží pri živote aj napriek obrovskému kvazaru v jej jadre

Galaxie
Zdroj: NASA

V srdci takmer každej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera. Ide o monštrum, ktorého hmotnosť sa pohybuje v niekoľkých miliardách našich Sĺnk. Čierne diery bývajú vždy zahalené rúškom temnoty, horizontom udalostí, za ktorý sa nedokážeme pozrieť. Čokoľvek, čo by ho prekročilo, by muselo cestovať rýchlejšie ako svetlo, aby sa dostalo von, píše portál Universe Today.

A pritom môžu supermasívne čierne diery žiariť viac, ako celá galaxia. Deje sa to vtedy, keď čierna diera aktívne požiera materiál okolo seba a vtedy sa z nej stáva kvazar. Energia, ktorá uniká z kvazarov je tak silná, že môže ovplyvniť tvorbu nových hviezd v rádiuse niekoľko tisíc svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nielenže požiera všetok plyn v okolí, ale výrony energie  ho môžu rozmetať naprieč celým priestorom. Teória preto znie, že akonáhle sa v galaxii vytvorí kvazar, vznik nových hviezd končí. Vedci však natrafili na jednu galaxiu, ktorá sa dopadom supermasívnej čiernej diery dokáže ubrániť.

Galaxia
Reálny záber na galaxiu CQ4479. Zdroj: Sloan Digital Sky Survey

Záhadná galaxia

Tou galaxiou je CQ4479, ktorá sa od Zeme nachádza približne 5.25-miliónov svetelných rokov. V jej jadre leží supermasívna čierna diera s hmotnosťou 24-miliónov Sĺnk. Tá aktívne požiera materiál a tým pádom sa z nej stal kvazar. Napriek tomu vzniká množstvo nových hviezd.

Ide totiž o špeciálny typ galaxie. Naša Mliečna dráha vytvorí za rok hviezdy, ktorých hmotnosť dosahuje po spočítaní 3-násobok hmotnosti Slnka. Galaxia CQ4479 vytvorí hviezdy, ktorých spoločná hmotnosť môže dosiahnuť 95-násobok hmotnosti Slnka. Astronómovia preto predpokladajú, že táto galaxia je výsledkom zlúčenia dvoch, alebo viacerých galaxií. Po zrážke totiž dochádza k zlúčeniu plynov, ktoré môžu odštartovať rapídnu tvorbu nových hviezd.

Galaxia
Zdroj: NASA/ESA

Ďalším príkladom podobnej galaxie môže byť aj dvojgalaxia Antennae. Tá sa od nás nachádza približne 45-miliónov svetelných rokov a ide o výsledok zlúčenia galaxií NGC 4038 a NGC 4039. Na obrázku vyššie môžete vidieť fialové škvrny. To sú regióny, v ktorých dochádza k najintenzívnejšej tvorbe nových hviezd. Galaxie sa zrazili pred zhruba 500-miliónmi rokov a astronómovia predpokladajú, že sa o 400-miliónov rokov zlúčia do jednej galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre