ANDROIDSpravodajstvo

Digitálna rovnováha od Google Vám možno už čoskoro odhalí, prečo máte problémy so spánkom

V kóde aplikácie Digitálna rovnováha od Google sa objavila časť, ktorá chce hlbšie analyzovať náš spánok

Digitálna rovnováha je funkcia, ktorú spoločnosť Google priniesla najprv pre telefóny Pixel a neskôr ju uvoľnila aj pre ďalšie smartfóny. Vo svojej podstate slúži na to, aby sme pochopili ako reálne narábame so smartfónom. Monitoruje napríklad notifikácie, počet odomknutí telefónu, ako využívame jednotlivé aplikácie a podobne. Okrem iného ponúka aj rôzne odporúčania či nastavenia, pomocou ktorých redukuje neprimerané používanie smartfónu.

Bude nám Digitálna váha generovať odporúčania pre lepší spánok?

Portál 9to5google.com prišiel v skutku so zaujímavými odhaleniami. Upozorňuje na funkciu „Sleep insights“, ktorú sa jej podarilo odhaliť v kóde aplikácie. Kód v aplikácii odhaľuje, že Digitálna rovnováha chce pristupovať k času smartfónu, či k senzorom, na základe ktorých Vám chce robiť snímku Vašich zvykov spojených so spánkom.

„<string name=”bedtime_data_opt_in_title”>Allow access to your app usage & sensor data?</string>

<string name=”bedtime_data_opt_in_title_without_sleep_data”>Allow access to your app usage & time zone data?</string>

<string name=”bedtime_data_opt_in_body”>To show you a snapshot of your sleep habits, the Clock and Digital Wellbeing apps will use the following data:</string>“

Ďalšia časť kódu zas odhaľuje, že aplikácia chce pristupovať k dátam pohybu, či k detekcii svetla počas spánku.

“<string name=”turn_on_sensor_data_dialog_message”>Digital Wellbeing will be able to access your motion and light detection data during your scheduled bedtime, and can share this data with %1$s</string>”

Portál ďalej poukazuje na ďalšie časti kódu, ktoré majú analyzovať napríklad čas strávený s rozsvieteným displejom vo večerných hodinách, kedy používateľ zvyčajne spí. Zároveň z kódu je možné vyčítať aj prepojenie na budík.

Za akým účelom chce Digitálna rovnováha pristupovať k týmto dátam?

Dnes môžeme len hádať účel týchto dát, ale vzhľadom na zameranie aplikácie, môžeme predpokladať, že Google nám chce analyzovať kvalitu nášho spánku, prípadne nám vytvoriť akýsi plán odporúčaní na základe nášho správania.

Digitalna rovnovaha_rezim vecierky_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Nešlo by pritom o tak „výnimočnú“ funkciu. V súčasnosti existuje viacero služieb (napríklad Sleep As Android), ktoré na základe senzorov zo smartfónov a nositeľnej elektroniky sú schopné analyzovať kvalitu spánku a vytvárať odporúčania. V každom prípade, ako sme u spoločnosti Google zvyknutí, tak kvalita spracovania dát býva o čosi lepšou, ako je to v prípade aplikácií a služieb tretích strán.

Treba tiež dodať, že v súčasnosti nie je oficiálne známa informácia, či Google na tejto funkcii aktívne pracuje a ani to, kedy bude dostupná. Časti kódu však odhaľujú, že niečo pripravuje.

Digitálna rovnováha
Digitálna rovnováha
Developer: Google LLC
Price: Free
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close