Čo sa stalo s dinosaurami? Dvojica vedcov predkladá novú teóriu

Vieme, že v minulosti zasiahol našu planétu kozmický objekt, no tam vedomosti vedcov končia

Pred 66 – miliónmi rokov sa udialo niečo, čo navždy zmenilo vývoj dejín Zeme. Do našej planéty vrazil asteroid, ktorý znamenal koniec pre dinosaury, ktoré v tom období vládli planéte, píše portál Phys.org.

Asteroid však neznamenal problém len pre dinosaury. Náraz asteroidu spôsobil sériu masových vymieraní živočíchov a vyhladil takmer tri štvrtiny žujúcich druhov na planéte. Asteroid po sebe zanechal kráter Chicxulub, ktorý má priemer 149 km a hĺbku 19 km. Problémom ale je, že vedci toho veľa nevedia o objekte, ktorý zmenil Zem na nepoznanie. Nevedia odkiaľ mohol prísť, ako je možné že zasiahol Zem a dokonca nevedia ani to, či išlo naozaj o asteroid, alebo to bola kométa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa stalo s dinosaurami?

Nová štúdia vedená astrofyzikom Amirom Sirajom a astronómom Avi Loebom prináša nový pohľad na celú katastrofickú situáciu. Tím vedcov použil štatistickú analýzu a gravitačné simulácie. Zistili, že veľa objektov, ktoré sa nachádzajú v Oortovom oblaku (pozn. redakcie: sférické pole kozmických skál na okraji Slnečnej sústavy), môžu byť vychýlené z kurzu gravitačnou silou Jupitera.

„Naša Slnečná sústava sa môže niekedy podobať na pinballový stroj,“ vysvetľuje Amir Siraj.

Siraj má na mysli to, že Jupiter, ako naša najväčšia planéta, ovplyvňuje svojou gravitáciou kozmické objekty, ktoré prelietajú sústavou. Obzvlášť to platí pre kométy, ktoré sa nachádzajú na okraji Slnečnej sústavy. Jupiter ich môže svojou gravitáciou pritiahnuť bližšie k Slnku.

Keď sa kométa dostane bližšie k Slnku, časť bližšie pri hviezde znáša väčšiu gravitačnú silu ako časť, ktorá je ďalej. To vytvára slapové sily, ktoré môžu kométu roztrhnúť na menšie časti. Keď sa rozbitá kométa vracia naspäť do Oortovho oblaku, existuje vyššia šanca, že zasiahne Zem. Loeb a Siraj tvrdia, že presne toto sa mohlo v minulosti stať a dinosaury vyhladil úlomok kométy, ktorá sa mohla dostať príliš blízko k Slnku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre