Vedci prišli na spôsob, ako vyrobiť kyslík na Marse: Čo k tomu potrebujú?

Ľudia, ktorí poletia v budúcnosti na Mars sa musia spoľahnúť sami na seba.

Mars
Zdroj: NASA

Kolonizácia Marsu môže byť ďalším logickým krokom vo vývoji ľudstva. Nie je to však len sadnúť do rakety a odviezť sa na novú planétu. Ak raz budú vesmírne agentúry zvažovať kolonizáciu červenej planéty, musia byť presvedčení, že sa kolonisti zvládnu o seba postarať. Mars je totiž ďaleko a nemôže sa spoliehať na zásoby zo Zeme.

Portál IFL Science píše, že vedci možno objavili spôsob, ako vybudovať na Marse systém na podporu života. . Už bolo písané, že preprava vody, kyslíku, jedla, či iných, životne dôležitých vecí zo Zeme by bola nepraktická a vedci musia prísť na spôsob, ako čo najlepšie využiť planétu, na ktorej sa nachádzajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bioreaktory na Marse

Vedci študovali Sinice – skupinu baktérií, ktoré dokážu vytvárať kyslík prostredníctvom fotosyntézy. Popri tom premieňajú plyny, ako napríklad dusík, či oxid uhličitý na živiny, ktoré môžu držať baktérie pri živote. Dobrou správou je, že na Marse možno nájsť oba tieto plyny. Vedci zároveň veria, že sinice by mohli podporiť živé ekosystémy na povrchu Marsu.

Tento plán má však svoje muchy. Mars má len 1% zemskej atmosféry, čo znamená nižší atmosférický tlak. Voda v tekutom skupenstve nedokáže existovať na povrchu Marsu, čo znamená, že sinice nedokážu rásť. Riešením by mohla byť stavba bioreaktorov, ktoré kopírujú atmosférické podmienky na Zemi. Ak by sa vedci rozhodli ísť touto cestou, stále by sa museli spoliehať na plyny, ktoré by museli byť privážané zo Zeme.

Existuje ale spôsob, ako by mohli sinice rásť bez toho, aby sme dovážali plyny zo Zeme? Rovnakú otázku si kládla aj nová štúdia, ktorá zistila, že sinice rastú výdatne v atmosfére, zloženej z 96% dusíka a 4% oxidu uhličitého. Tím zároveň pracoval s desatinou atmosférického tlaku, ktorý máme na Zemi. V testovacom bioreaktore sa nachádzala aj voda, no tú možno získať  ľadu, ktorý pokrýva časti planéty.

Výsledky testov sú sľubné, avšak tím vedcov, ktorý za nimi stojí tvrdí, že nejde o prístroj, ktorý by použili na Marse. Veria, že ich výsledky ale povedú k vytvoreniu prístroja, ktorý by svoje využitie našiel aj na červenej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre