APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Čo je to Chrome Canary a ako sa líši od bežného prehliadača Chrome?

Pre koho je prehliadač Chrome Canary vhodným a pre koho zas nie?

Častokrát píšeme o nových funkciách v prehliadači Chrome s dodatkom, že sú dostupné vo verzii prehliadača Canary. A to je aj jeden z dôvodov, prečo sme sa vám rozhodli vysvetliť, čo to vlastne je verzia prehliadača Canary a ako sa líši od bežne dostupnej verzie prehliadača Chrome. 

Čo je to Chrome Canary?

Canarary je verzia prehliadača, ktorú môžeme opísať ako experimentálnu. Dôvodom je, že primárne je určená pre vývojárov a testerov. Samozrejme, mnohí z nás využívajú túto verziu prehliadača, hoci nie sme vývojári a ani testeri, či niečo podobne. Dôvodom, prečo inklinujeme k tejto verzii prehliadača je, že ponúka prístup k funkciám, ktoré v konvenčnej verzii prehliadača nenájdeme. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Chrome Canary_prehliadac
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Google vo všeobecnosti uvoľňuje aktualizácie prehliadača pre kanály/verzie prehliadača – Stable, Beta, Dev a Canary. Väčšina ľudí dostáva aktualizácie prostredníctvom kanálu Stable. Ide totiž o stabilné aktualizácie, ktoré sú určené pre použitie v ostrej prevádzke.

Beta, Dev a Canary, stoja na opačnej strane barikády. Google pre nich uvoľňuje aktualizácie s novými funkciami, ktoré nemusia byť ešte stabilnými. V praxi to znamená, že prehliadače Chrome s týmito aktualizáciami napríklad častejšie padajú, môžu zamŕzať, sekať a podobne. Inými slovami, nefungujú natoľko dobre, aby mohli byť používané v ostrej prevádzke bez obmedzení.

Čo sa týka verzie prehliadača Canary, tak môžeme o ňom povedať, že ide o surový a nedokončený prehliadač v porovnaní s Dev, Beta, či Stable.

Prečo je však prehliadač Canary zaujímavým?

Ako sme vyššie spomínali, tak stabilita prehliadača Canary nemusí byť vždy ideálnou a od vydania k vydaniu sa kolíše. Google sa však vo všeobecnosti snaží aj pri tejto verzii prehliadača, aby bol použiteľný. Nie však vždy sa mu to vydarí. Na druhej strane, ponúka najväčšie množstvo funkcií v porovnaní s ostatnými verziami prehliadača. Dobrým príkladom napríklad je, že verzia prehliadača Chrome Canary aktuálne ponúka funkciu sledovania cien produktov v e-shopoch, zatiaľ čo v stabilnej verzii prehliadača, by ste túto funkciu hľadali márne.

chrome sledovanie ceny_experimentalna funkcia
Zdroj: androidpolice.com

Rovnako však treba dodať, že viacero funkcií sa z tejto verzie prehliadača do stabilnejších zostavení nikdy nedostane. 

Ďalej treba povedať, že aby ste odomkli viacero experimentálnych funkcií, tak častokrát treba navštíviť skrytú ponuku menu prostredníctvom otvorenia adresy chrome://flags, aby ste ich mohli zapnúť. Túto ponuku extra funkcií ponúka každá verzia prehliadača, avšak ponuka ako taká, je odlišnou v závislosti od toho, akú verziu prehliadača používate.

Rovnako, ako klasický prehliadač, tak aj Canary ponúka možnosť prihlásenia k svojmu Gmail účtu, synchronizáciu údajov a podobne. Ako sme už však už vyššie niekoľkokrát povedali, rozdiely sú v stabilite prehliadača a vo funkciách. V prípade, ak by ste chceli prehliadač Canary vyskúšať, to ho stiahnete zo stránok spoločnosti Google.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close