GSMA hovorí, že využitie plných kapacít a potenciálu 5G technológie je ohrozené

Problémom je globálny nesúlad a rozmanitosť frekvenčných pásiem určených pre 5G technológiu.

5G siet 4G siet 3G siet
Zdroj: Pixabay.com (ADMC)

Organizácia GSMA, ktorá zlučuje viacero lídrov v oblasti vývoja sietí a mobilných operátorov apeluje, že budúcnosť 5G sietí je ohrozená. 

Využitie plných kapacít a potenciálu 5G je ohrozené

GSMA v publikovanej tlačovej správy píše, že nielen rýchlosť, ale aj kapacity tejto technológie vo veľkom závisia od 6GHz frekvenčného pásma. Hlavným problémom podľa organizácie je rozmanitosť a nesúlad licencií umožňujúcich využívanie jednotlivých frekvenčných pásiem naprieč Európou a svetom ako takým. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dosiahnutie plnej rýchlosti 5G závisí od 6 GHz frekvenčného spektra. Postupy jednotlivých štátov sa však rozchádzajú už teraz: Čína vyčlení v pásme 6 GHz na 5G celých 1 200 MHz. Európa spektrum rozdelila, pričom horná časť by mala slúžiť sieťam 5G, pre Wi-Fi je však k dispozícii nová tranža 500 MHz. Podobný prístup preferuje aj Afrika a časť regiónu Blízkeho východu. 

Na druhej strane extrému stojí USA a veľká časť Latinskej Ameriky, ktoré  vyhlásili, že žiadny z týchto cenných zdrojov nebude sprístupnený pre 5G, ale že budú naopak využité pri službách Wi-Fi a iných nelicencovaných technológiách.“ uvádza organizácia GSMA.  

Nesúlad frekvenčného spektra bude mať dopady na celý svet

GSMA v rámci publikovanej správy ďalej hovorí, že 6GHz pásmo je nevyhnutné nielen pre operátorov mobilných sietí, aby boli schopní zabezpečiť využiť plných kapacít a možností využitia 5G sietí, ale aj pre inteligentné mestá, továrne, dopravu a vo všeobecnosti pre všetky oblasti verejného, ale aj súkromného života, kde sú využívané moderné technológie. 

Nezosúladenie týchto pásiem nebude mať za následok „len nevyužitie“ kapacít technológií ako takých, ale negatívne bude vplývať aj na globálne bohatstvo. John Guisti z GSMA hovorí, že 5G má potenciál zvýšiť svetové HDP o +2,2%. Druhým dychom však dodáva, že k jeho navýšeniu nedôjde v plnej miere, ak nepríde k zosúladeniu frekvenčných pásiem.

„Tento rast však nehrozí, ak nebude pre 5G k dispozícii dostatočné 6 GHz spektrum…“ 

Aktuálne jednou z nadchádzajúcich udalostí, ktorá by mohla dopomôcť k zjednoteniu frekvenčných pásiem na globálnej úrovni, je The World Radiocommunication Conference. Tá je však naplánovaná až na rok 2023. 

GSMA je globálnou organizáciou združujúcou takmer 400-telekomunikačných spoločností a operátorov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre