Čínsky vesmírny program opäť prekvapuje: Ambiciózna misia chce nájsť desiatky nových Zemí

Časť pátrania po obývateľných svetoch v sebe zahŕňa aj pátranie po planéte B. Dokážeme taký svet nájsť?

Ambiciózna čínska misia plánuje objaviť desiatky nových Zemí
Zdroj: PNGWing, Úprava: Vosveteit.sk

Čína ako jedna zo svetových superveľmocí nemala v astronomickej komunite dobrú povesť. Všeobecne platí, že čím viac vedeckých prístrojov vesmír sleduje, tým viac objavov môže ľudstvo získať, no krajina na svoj vesmírny prieskum zanevierala. To sa v posledných rokoch obracia a Čína začína mať vo vesmíre oveľa prominentnejšie postavenie. Teraz však prichádza s najambicióznejšou misiou pre hľadanie planét, ktoré sa podobajú Zemi.

V snahe nájsť život za hranicami sústavy, sa astronómovia pokúšajú objaviť svety, ktoré by sa podobali na ten náš, pretože Zem je zatiaľ jedinou planétou o ktorej vieme, že dokáže podporovať život. Astronómovia si uvedomujú, že život by teoreticky mohol vzniknúť aj za odlišných podmienok, no jedno odvetvie pátrania po mimozemskom živote sa zameriava na hľadanie takzvanej „planéty B“, teda kozmického telesa, ktoré by bolo čo najvernejšou kópiou Zeme, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na túto tému vzniklo už viacero štúdií ktoré sa nám pokúšali vysvetliť, prečo nie je až tak jednoduché nájsť dvojičku Zeme. Ani dnes nepoznáme planétu, ktorá odráža podmienky Zeme a to astronómovia odhalili už 5-tisíc exoplanét mimo našej sústavy. Na prvý pohľad sa zdá, že podmienky sú jednoduché, stačí nájsť planétu o veľkosti Zeme v obývateľnej zóne hviezdy, ktorá sa podobá na naše Slnko.

Lenže prečo sme žiadny svet s hľadanou charakteristikou neobjavili? Ambiciózna štúdia sprevádzajúca koncept Čínskej misie tvrdí, že sme možno mali len smolu. Vedci podieľajúci sa na štúdii totiž tvrdia, že štatisticky mali misie nájsť najmenej jednu dvojičku Zeme. Čo je však zaujímavejšie, vedci tvrdia, že ich nová štúdia nájde aspoň 17 dvojičiek našej planéty.

Ambiciózna misia

Čínska misia sa nazýva Earth 2.0 Telescope alebo skrátene ET. Nachádzať sa bude na Libračnom bode 2, kde sa momentálne nachádza Vesmírny teleskop Jamesa Webba. ET bude sledovať rovnakú časť oblohy ako dnes už nefunkčný Kepler, čo astronómom umožní potvrdiť jeho objavy. Koncept misie momentálne vedie doktor Ge Jian ktorý tvrdí, že čím viac hviezd dokáže misia pozorovať a čím dlhšie ich dokáže študovať, tým máme väčšiu šancu objaviť dvojičku Zeme. Jian očakáva, že misia nájde 30-tisíc nových exoplanét a 5-tisíc z nich budú planéty o veľkosti Zeme.

Misia by pozostávala zo šiestich identických teleskopov, ktoré by po prvýkrát použili vyspelý typ detektoru CMOS. Nové planéty budú odhaľovať pomocou tranzitnej metódy, teda poklesu jasu hviezdy, keď planéta prejde popred ňu. Zároveň sa však pokúsia priniesť viac svetla aj do ďalšej kozmickej záhady – túlavých planét. Ide o svety, ktoré sa z nejakého dôvodu dostali mimo svojej sústavy. Teraz voľne poletujú vesmírom.

Hoci je pripravovaná ET misia ambiciózna, sama o sebe nám nepovie, či sme našli dvojičku Zeme. Vedci vysvetľujú, že šestica teleskopov bude potrebovať pomoc iných teleskopov a možno aj od prístrojov, ktoré zatiaľ neboli ani navrhnuté. Odhaľovanie obývateľných svetov je náročný proces, pretože v obývateľnej zóne ležia aj planéty Venuša a Mars. Ani jedna sa však nemôže pýšiť titulom dvojička Zeme, hoci niektorí tak prezývajú Venušu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre