Čínsky konkurent pre ChatGPT by mohol prísť v blízkej dobe na trh: Spôsobiť by však mohol výrazné problémy!

ChatGPT by mohol získať svoj čínsky klon. Jeho príchod by mohol znamenať šírenie obmedzených informácií a možno aj dezinformácií.

chatgpt cina
Zdroj: daily_creativity / shutterstock.com

Chatbot ChatGPT od spoločnosti OpenAI dokázal vyvolať dostatočný rozruch medzi veľkými spoločnosťami ako je napríklad Google. Ten po vypustení populárneho AI chatbota začal intenzívne pracovať na vlastnom chatbotovi, ktorého pomenoval Bard. Nikoho však neprekvapí, že sa tejto príležitosti chytila aj Čína, ktorá má pracovať na vlastnej alternatíve pre AI chatbota. Dôvod, prečo sa tak má stať, je však pomerne kontroverzný. Okrem vidiny zárobku niektorých spoločností tak má mať záujem o nového chatbota aj čínska vláda, ktorá by dokázala regulovať obsah ponúkaný týmto chatbotom. Bližšie informácie o tomto chatbotovi nám priniesol portál andro4all.com a my vám ich teraz sprostredkujeme v našom článku.

ChatGPT by mohol získať svoj čínsky klon

Všetci iste dobre viete, že v Číne platia pravidlá pre cenzúru obsahu, ktorý nie je v súlade s názormi vlády. Používatelia internetu tak majú prístup k obmedzenému obsahu na internete, pričom ChatGPT sa príliš regulovať nedá. Ak teda chcú v Číne využívať AI chatbota, tak sa používatelia môžu dostať k obsahu, ktorý nekorešponduje s tým, k čomu by verejnosť mala mať prístup. Okrem toho sa tento chatbot môže nepriaznivo vyjadrovať k reguláciám v rámci Číny či režimu v krajine. A tomu sa snaží vláda tejto krajiny zabrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
OpenAI ChatGPT
Zdroj: Daniel Chetroni / Shutterstock.com

Prísť tak má vlastný chatbot, ktorý by spĺňal všetky regulácie v krajine a konkuroval by ChatGPT. Tento chatbot tak bude môcť regulovať obsah, ktorý používateľom sprostredkuje, čo sa môže na jednu stranu zdať ako dobrý nápad. Na druhú stranu ak tento chatbot príde aj za hranice Číny, tak sa budeme môcť stretnúť aj s nepresným obsahom, ktorý by nás mohol zavádzať. Bude musieť napríklad regulovať obsah týkajúci sa určitých historických momentov v krajine, ktoré sú považované za citlivé, prípadne vyhnúť sa kritike predstaviteľov krajiny a podobne. Príchod nového AI chatbota z Číny by teda mohol so sebou prinášať riziká najmä za hranicami Číny.

Podobných chatbotov sa pravdepodobne vyskytne viac

Po úspechu ChatGPT na globálnom trhu sa s podobnými chatbotmi pravdepodobne roztrhne vrece. Tak, ako sa Google snaží presadiť s chatbotom Bard, tak aj viaceré krajiny či veľké spoločnosti budú môcť zapracovať na vlastných technológiách. Je teda len otázkou času, kým sa budeme musieť vedieť orientovať aj medzi nástrojmi s umelou inteligenciou a pokúšať sa zistiť, ktoré informácie sú pravdivé a ktoré nie.

Pri získavaní informácií z AI chatbotov by sme si v každom prípade mali vždy overovať, na čo narazíme. Aj umelá inteligencia sa môže pomýliť, čo platí aj pri prepracovanom nástroji ako je ChatGPT. V prípade nových nástrojov by to však malo platiť dvojnásobne, pretože ako môžete vidieť, nový AI nástroj z dielne Číny by mohol prinášať aj zavádzajúce či obmedzené informácie.

Vyskúšali ste už nejakého AI chatbota? A overujete si informácie získané z tohto zdroja? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre