Wangiri podvod je častou taktikou útočníkov: Takto sa môžu podvodníci pokúsiť z vás vytiahnuť peniaze!

Podvod s názvom wangiri sa stal populárnym v kruhu podvodníkov. Pozrite sa, ako sa mu môžete vyhnúť a nenaletieť im.

Smartfon telefonovanie
Zdroj: flickr.com (HS You) (CC BY-ND 2.0)

Aj keď ste sa s termínom wangiri možno nestretli, tak tento podvod pravdepodobne poznáte. Možno sa vám totiž niekedy stalo, že vám volalo neznáme číslo, ktoré ste nevedeli identifikovať a ak ste ho aj zodvihli, tak sa nikto neozval. Názov tohto podvodu pochádza z japončiny a stal sa populárnou taktikou medzi podvodníkmi, ktorí cielili na peniaze ostatných ľudí. Jednou z jeho výhod je tá, že sa nedá tak ľahko zakázať a odhaliť, odkiaľ takýto útok pochádza. O to viac však musíme byť obozretní my, bežní používatelia telefónov, na ktoré tieto útoky mieria.

Čo je wangiri a čím sa vyznačuje?

Ako sme už uviedli, termín wangiri pochádza z japončiny, pričom v doslovnom preklade do angličtiny znamená „one (ring) and cut“, teda jedno zazvonenie a následné ukončenie. Ide o podvod, ktorý cieli na naše telefónne čísla, pričom útočník zvyčajne zavolá z neznámeho čísla a veľmi rýchlo zavesí. No môže vám poslať aj SMS správu s prosbou, aby ste ho kontaktovali. Jeho cieľom je, aby ste zavolali naspäť, po čom nasleduje jeho zodvihnutie a presmerovanie hovoru na prémiovú linku. V konečnom dôsledku tak za hovor zaplatíme množstvo peňazí, ktoré zamieria smerom k útočníkovi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Útočníci si pritom pre wangiri podvod vyberajú časy, kedy je malá pravdepodobnosť, že príjemca hovor zodvihne. Stretnúť sa s ním tak môžeme najmä v nočných hodinách či typických pracovných hodinách, čím si útočník zvyšuje pravdepodobnosť toho, že sa mu útok vydarí. Jeho cieľom je totiž to, aby ste mu zavolali naspäť. Ak však hovor zodvihnete, žiadny príjem z toho nemá. Zastaviť takýto spôsob útoku je takmer nemožné, no predsa len sa mu môžeme nejakým spôsobom vyhnúť.

Ako sa môžeme voči takémuto podvodu brániť?

Každoročne sa týmto spôsobom podarí podvodníkom nachytať tisíce ľudí. Ak nechcete patriť medzi nich, tak sa pozrite na spôsoby, ako sa podvodu s názvom wangiri môžete vyhnúť aj vy. V prvom rade by ste si po volaní neznámeho čísla mali overiť, kto vám volal. Toto telefónne číslo môžete vyhľadať na internete a pozrieť sa, či už ho niekto neokomentoval. Okrem toho by sme si mali všímať aj to, z akého čísla nám hovor prišiel. Podvodníci totiž častokrát využívajú skôr zahraničné predvoľby, z ktorých nám telefonáty neprichádzajú tak často. Nie je to však pravidlom.

podvodny hovor a podvodna SMS sprava
Zdroj: wisely / shutterstock.com

Podozrivé čísla môžete taktiež nahlásiť vášmu mobilnému operátorovi. Aj ten by mal totiž vedieť vyhodnotiť bezpečnosť takýchto čísel a pomôcť vám predísť takému podvodu. Pre zvýšenie osobnej bezpečnosti a ako prevenciu voči wangiri vám tiež odporúčame, aby ste svoje telefónne číslo nezdieľali na internete. Podvodníci totiž častokrát čerpajú čísla práve z internetu, kde vaše číslo určite nie je v bezpečí. Rovnako by ste mali využívať aj pokročilé funkcie aplikácií, pomocou ktorých môžete blokovať nevyžiadané hovory alebo SMS správy.

Stretli ste sa už niekedy s takýmto útokom? A počuli ste už o ňom niekedy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre