Čína má najsilnejší rezistívny magnet na svete. Prekonali aj Američanov

Čínski vedci prekonali svetový rekord vo vytváraní najvýkonnejšieho rezistívneho magnetu, ktorý vyprodukoval stabilné magnetické pole s intenzitou 42 tesla

rezistivny magnet tesla 42
Zdroj: HFIPS

Čínski vedci hlásia ďalší úspech. Podarilo sa im prekonať svetový rekord vo vytváraní najvýkonnejšieho rezistívneho magnetu, ktorý vyprodukoval stabilné magnetické pole s intenzitou 42 tesla. Tento významný úspech bol dosiahnutý v laboratóriu High Magnetic Field Laboratory, ktoré je súčasťou Hefei Institutes of Physical Science pri Čínskej akadémii vied (CHMFL).

Čo je to tesla?

Je potrebné povedať, čo je to vlastne tesla. Tesla je jednotka intenzity magnetického poľa a poukazuje na silu magnetického poľa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre porovnanie, bežný magnet na chladničku má silu približne 0,01 tesla, zatiaľ čo najvýkonnejší MRI prístroj používaný v medicíne dosahuje maximálne 3 tesla. Dosiahnutie 42 tesla je teda neuveriteľným úspechom a posúva hranice vedeckých možností.

„Po takmer štyroch rokoch neustáleho úsilia vedci a inžinieri inovovali štruktúru magnetu, optimalizovali jeho výrobný proces a nakoniec vytvorili stabilné magnetické pole 42 tesla pri napájacom zdroji 32,3 MW, čím prekonali rekord 41,4 tesla stanovený spoločnosťou US National High Magnetic Laboratory v roku 2017.“, píšu výskumníci v tlačovej správe.

V súčasnosti existuje len päť laboratórií na svete, ktoré dokážu vytvárať takéto vysoké magnetické polia, a to v Číne, Francúzsku, Japonsku, Holandsku a Spojených štátoch.

Aký to má význam pre vedu?

„Nový magnet predstavuje nový míľnik vo vývoji technológie odporových magnetov.“, uvádzajú vedci vo svojej práci.

Možno sa teraz pýtaš, na čo je to vlastne dobré. Takýto silný magnet poskytuje experimentálne podmienky na objavovanie nových fyzikálnych javov a zákonitostí.

V minulosti takéto magnety nám pomohli napríklad dozvedieť sa viac o správaní sa materiálov pri veľmi nízkych teplotách, čo je kľúčové pre objavovanie a pochopenie supravodivosti. Supravodivosť je jav, pri ktorom niektoré materiály vedú elektrický prúd bez odporu, keď sú ochladené na veľmi nízke teploty. Vďaka tomu sa nám napríklad otvárajú nové možnosti pre energeticky efektívne technológie v budúcnosti.

Rezistívne, supravodivé a hybridné magnety – v čom je rozdiel?

Pre lepšie pochopenie, existujú tri hlavné typy vysokovýkonných stabilných magnetov: rezistívne, supravodivé a hybridné magnety.

Rezistívne magnety sú najstarším typom používaným vedcami a vyznačujú sa možnosťou flexibilného a rýchleho riadenia magnetického poľa. Dokážu generovať oveľa silnejšie magnetické pole v porovnaní so supravodivými magnetmi, ktoré využívajú špeciálne supravodivé materiály na vedenie elektrického prúdu bez odporu.

Ich veľkou výhodou (pozn. rezistívnych magnetov) je, že umožňujú rýchlu a flexibilnú reguláciu intenzity magnetického poľa, na rozdiel od iných typov magnetov.

Hybridné magnety sú kombináciou oboch typov a spájajú výhody rezistívnych a supravodivých magnetov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre