Pozri sa na let amerického next-gen bombardéra B-21. Nepriatelia si útok dvakrát premyslia

Americké vzdušné sily predstavili bombardér B-21, ktorý predstavuje najpokročilejší stealth bombardér amerického letectva.

bombarder lietadlo stihacka
Zdroj: MikeMareen / depositphotos.com

Americké vzdušné sily spolu s partnermi odhalili nové informácie o najnovšom stealth bombardéri B-21 Raider.  

B-21 postupne nahradí bombardéry B-1 Lancer a B-2 Spirit a stane sa chrbticou amerických leteckých síl. Tie opisujú nový bombardér ako stealth lietadlo s dlhým doletom a veľkou schopnosťou prežiť nasadenie do nepriateľských zón. Bombardér dokáže doručiť na územie nepriateľa ako konvenčnú muníciu, tak aj jadrové zbrane. Americké letectvo chce z bombardéra B-21 spraviť “tretiu nohu” jadrovej trojice Spojených štátov. To je podľa USA kritickým aspektom odradenia od budúcich konfliktov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Program bombardéra B-21 začína naberať na obrátkach a dokážeme vykonať aj dva testovacie lety za týždeň. Keď sme začínali s vývojom bombardéra, zaviazali sme sa, že pôjde o systém, ktorý dokáže lietať denne. Posledný rok prebiehal fenomenálne a dúfame, že rovnako dobre prejde aj nasledujúci rok,” vyjadrili sa William Bailey z amerického letectva a Thomas Jones, zo spoločnosti Northrop Grumman.  

Počas posledného testovacieho letu bombardér B-21 splnil aj jeden dôležitý míľnik. Bombardér prešiel G-1 testom. Ide o test, ktorý prebieha na Zemi a jeho úlohou je vyhodnotiť štrukturálnu integritu lietadla. Momentálne bombardér B-21 prechádza záťažovými testami.  

bojova stihacka
Zdroj: Albert Beukhof / shutterstock.com

Kam vedie cesta bombardéra B-21? 

Po týchto testoch sa americké letectvo pripravuje na presun bombardéra B-21 na leteckú základňu Ellsworth, ktorá sa nachádza v Južnej Dakote. Na tejto základni sa položia základy pre AFGSC letky, ktoré budú dostatočne vybavené, trénované a certifikované pre doručenie lietadla. Americké letectvo hovorí, že to, ako sa hrozby vyvíjajú si žiada bombardéry a B-21 bol navrhnutý tak, aby dokázal na tieto hrozby odpovedať.  

“Spojené štáty sú jedinou bombardérovou silou slobodného sveta. Usudzujeme preto, že nebudeme sledovať zníženie dopytu po bombardéroch, práve naopak. V  nasledujúcich rokoch budeme môcť vidieť nárast dopytu po bombardéroch, keď prejdeme na letku nových B-21 bombardérov. Bombardér B-21 poskytne pocit pokoja našim spojencom a naši nepriatelia si dvakrát rozmyslia, či sa pustia do konfliktu,” tvrdí generál Thomas Bussiere, z Globálneho útočného veliteľstva amerických vzdušných síl. 

Podľa jeho slov predstavuje bombardér B-21 technologicky vyspelú platformu, ktorá na svete nemá obdobu.  Letectvo plánuje výrobu najmenej 100 bombardérov B-21.

 

Bojisko novej generácie

Okrem bombardéra B-21 spolupracuje zbrojovka Northrop Grumman aj na autonómnej stíhačke M437 Vanguard. Hoci má ísť o autonómne bojové lietadlo, počas prvého letu ho operoval testovací pilot Brian Maisler. Model 437 je verziou staršieho lietadla spoločnosti Northrop Grumman, Model 401. Išlo o dve lietadlá menom Phobos a Deimos, ktoré po prvýkrát vzlietli v roku 2017. Cieľom spoločností je vytvorenie autonómneho bojového lietadla, ktoré by si zvládlo poradiť s rôznymi typmi misií.   

Northrop Grumman ponúkla svoj vlastný digitálny ekosystém a pokročilé produkčné systémy na výrobu krídel lietadla. V praxi tak obe spoločnosti ušetrili približne 20% inžinierskych úprav a opakovaných redizajnovaní.  Čo sa špecifikácií lietadla Model 437 Vanguard Loyal Wingman týka, tie znejú následovne. Bojové lietadlo má rozsah krídel 12 metrov, rovnako ako aj dĺžku. Vybavené je jedným motorom Pratt and Whitney 535. Lietadlo dokáže uniesť niečo cez 900 kg nákladu a jeho odletová hmotnosť je 4 500 kg.  

Viacero krajín momentálne pracuje na pokročilých bojových lietadlách. Výnimkou nie je ani Čína, ktorá momentálne začala testovať stíhačku J-35. Tá naháňa svetovým veľmociam strach, pretože sa dokáže jednoducho schovať pred nepriateľskými radarmi.  

stihacka_bojova
Zdroj: adameq2 / depositphotos.com, ilustračný obrázok

Ako to už býva zvykom, Čína neprezrádza detaily ohľadom nového modelu. Všetko podlieha prísnemu utajeniu a aj označenie J-35 je špekulatívne. Vojenský analytici ale predpokladajú, že tak sa bude nová stíhačka volať. Zároveň veria, že pôjde o novú generáciu stealth stíhačky operujúcej z lietadlovej lode. Viac o nej sa dozvieš v tomto článku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre