ChromeOS je operačný systém pre počítače od Google. Čo môžete od neho očakávať a aký vlastne je?

Aký je Chrome a OS a čo môžete od neho očakávať?

ChromeOS
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie tak dávno sme Vám priniesli návod, ako je možné do počítača nainštalovať operačný systém ChromeOS od spoločnosti Google. Dnes by sme Vám radi priniesli náhľad z tohto operačného systému ako vyzerá a aké sú hlavné rozdiely v porovnaní s operačným systémom Windows.

Pozrite sa, ako vyzerá ChromeOS v praxi a čo môžete od neho očakávať

Predtým, ako Vám ukážeme rozdiely, tak by sme Vám najprv radi vysvetlili aký je zmysel operačného systému ChromeOS. Ide o odľahčený operačný systém, ktorý je výrazne menej náročný na hardware. Vhodný je hlavne pre menej výkonné počítače, prípadne pre počítač, ktorý ste si zakúpili bez operačného systému a nechcete platiť za Windows. Operačný systém určite nie je vhodným pre hranie najnovších hier alebo pre náročné programy. Dôvodom je, že do neho môžete nainštalovať len aplikácie prostredníctvom obchodu pre internetový prehliadač Chrome. Inými slovami, z počítača viete urobiť skôr rýchle kancelárske zariadenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozhranie systému je vcelku podobné tomu, aké nájdeme na Windowse. Tiež máte k dispozícii plochu, tak ako na bežnom počítači, druhým dychom však treba povedať, že nemôžete s ňou interagovať v takej miere, ako je to v prípade bežných počítačov.

Google ChromeOS_plocha
Zdroj: Vosveteit.sk

Ponuka Windows Štart bola nahradená vysúvacou lištou, ktorá schováva zoznam aplikácií. Samotnú lištu si môžete okrem iného vysunúť aj na celú obrazovku.

Nastavenia počítača sú na rozdiel od Windowsu vcelku zmenené. Podobajú sa skôr na nastavenia prehliadača Chrome. Vyvoláte ich buď pomocou ponuky s aplikáciami alebo prostredníctvom notifikačnej lišty.

ChromeOS_nastavenia pocitaca
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhým dychom musíme povedať, že sa nám Nastavenia zdajú oveľa prehľadnejšie. Hneď v úvode Vám však odporúčame nastaviť si Slovenčinu. Urobíte tak pomocou vyhľadanie v stavovom riadku „Language“, kde následne zvoľte možnosť Slovenčiny.

ChromeOS_nastavenie jazyka
Zdroj: Vosveteit.sk

ChromeOS okrem iného má v sebe zabudovanú aj notifikačnú lištu. Nájdete ju v rovnakom mieste ako je to v prípade Windowsu 10. Čo sa nám páči je, že môžete priamo z tejto notifikačnej lišty ovládať veci od WiFi, podsvietenie displeja a podobne, až po kopírovanie notifikácií (napríklad printscreenov).

ChromeOS_notifikacna lista
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka ďalších interakcií so systémom, tak tých mnoho už nenájdete. Odporúčame Vám však pridať si skratky na aplikácie do ponuky menu. Urobíte tak prostredníctvom cesty Nastavenia > Aplikácie > Kliknite na aplikáciu a zvoľte možnosť pripnutia.

ChromeOS_pripnutie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako je to s aplikáciami?

V prípade aplikácií je to náročnejšie. Ako sme v úvode povedali, určite nečakajte od ChromeOS, že tam budete hrať nové hry. V prípade verzie ChromeOS, ktorú máme vo svojom počítači nestiahnete žiadne aplikácie a hry prostredníctvom obchodu Google Play (dostupné su aj verzie, pri ktorých je túto možnosť aktivovať). Budete si musieť vystačiť s obchodom pre internetový prehliadač Chrome. V rámci neho nájdete mnoho aplikácií, ktoré ale reálne bežia v prostredníctvom prehliadača. Čo sa týka kancelárskeho balíčka, tak ho môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu nižšie.

Microsoft 365
Microsoft 365
Price: Free

Pomocou tejto aplikácie môžete dostať kompletný kancelársky balíček od Microsoftu do svojho počítača, ktorý je samozrejme synchronizovaný s Vašim OneDrive účtom.

Tých aplikácií nájdete cez obchod pre prehliadač Chrome vskutku veľa, ale sú skôr určené na zvýšenie efektivity práce, ako na zábavu.

Ako by sme zhodnotili ChromeOS?

ChromeOS je typ operačného systému, ktorý určite nie je vhodným do výkonných počítačov. Dôvodom je, že má viacero obmedzení. Využitie si však nájde v prípade slabších zariadení. Ponúka totiž nevídanú rýchlosť, ktorá je bleskovou a to bez ohľadu na to, či máte 5 alebo 10 ročný počítač. Pomocou ChromeOS mu môžete tak vdýchnuť nový zmysel života. Samotné rozhranie je vskutku príjemným. Nesie sa v modernom šate a odvíja sa vo veľkej miere od Windowsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre