Chránte si svoje súkromie: Stačí len minútka a váš WhatsApp účet bude oveľa bezpečnejší!

WhatsApp je jednou z najpopulárnejších aplikácií, kvôli funkcii šifrovaných správ. Súkromie si však viete chrániť aj viac.

WhatsApp_aplikacia
Zdroj: unsplash.com (Adem AY)

WhatsApp ponúka šifrovanie správ a aj preto sa stal jednou z najobľúbenejších četovacích aplikácií. No aj napriek zvýšenej úrovni súkromia existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako si môžete svoje súkromie chrániť.

Samotná aplikácia postupom času pridávala ďalšie možnosti na ochranu súkromia, ktoré vám pomáhajú lepšie kontrolovať to, kto vidí váš obsah, alebo aktivitu na sociálnej sieti. Ak chcete byť na internete čo najviac chránený, pozrite sa na niekoľko tipov, ako na to.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skontrolujte si zoznam kontaktov

Drvivá väčšina nastavení súkromia na WhatsAppe rozlišuje medzi ľuďmi, ktorí sa nachádzajú vo vašom zozname kontaktov a tými, ktorých nemáte uložených. Aplikácia je prepojená s kontaktmi, uloženými vo vašom smartfóne, no aj napriek tomu existujú možnosti ako sa spojiť s ľuďmi, ktorých nemáte v kontaktoch. Aj na základe tohto rozčlenenia pracuje WhatsApp s ďalšími nastaveniami. Ak si chcete chrániť súkromie v aplikácii, prvým krokom je kontrola, či sa vo vašich kontaktoch nenachádzajú nevyžiadane osoby.

Nastavenia profilového obrázku

Najjednoduchšou a najpriamočiarejšou možnosťou, ako si svoje súkromie ochrániť je odstrániť profilový obrázok. Samozrejme že okrem toho ponúka WhatsApp aj niekoľko ďalších možností na to, aby ste si nastavili, kto môže vašu fotku vidieť a kto nie.

V tomto prípade máte tri možnosti. Vašu profilovú fotku môžu vidieť všetci, alebo ju môžu vidieť len tí, ktorí sú vo vašom zozname kontaktov. Poslednou možnosťou je, že sa fotografia neukáže nikomu. Možnosti zobrazenia môžete upraviť v nastaveniach, ktoré nájdete v pravom hornom rohu. Následne otvorte možnosť účet a potom súkromie.

Otvorí sa vám okno, kde nájdete viacero možnosti týkajúcich sa toho, kto môže vidieť váš obsah. Okrem fotografie si viete povedať aj kto uvidí, kedy ste boli naposledy online, alebo kto bude mať prístup k vašim statusom.

Ako chrániť svoje súkromie v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte informácie o prečítaní správy

WhatsApp informuje každú stranu o tom, kedy bola správa správa, kedy prišla a kedy bola prečítaná. Tento údaj je značený dvojitou modrou fajkou. Ak nechcete, aby niekto vedel, či ste si jeho správu prečítali, alebo nie, stačí túto funkciu jedným klikom vypnúť. Opäť sa presuňte do nastavení a možností súkromia, presne tak, ako v prvom kroku. Funkcia, ktorú hľadáme, sa nachádza hneď pod základnými nastaveniami súkromia.

Ako chrániť svoje súkromie v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: Vosveteit.sk

Treba však uviesť, že ak túto funkciu obmedzíte, tak ani vy nebudete vidieť informáciu o tom, či druhá strana obdŕžala vašu správu a či ju prečítala.

Použite režim v lietadle

WhatsApp ponúka množstvo možností, ako si chrániť súkromie, ale ani to niekedy nestačí. Ostatní ľudia môžu vidieť ak ste práve online. Zároveň uvidia aj to, či práve píšete do ich chatu, alebo do skupiny. Ak si teda chcete prečítať správy v absolútnom súkromí, zapnite si režim v lietadle a druhej strane sa nezobrazí nič, čo práve robíte.

Zapnite si vymazávanie správ

Ak ste správu odoslali v minulosti, tak si ju mohla druhá strana prečítať koľkokrát chcela. Dnes si už ale viete nastaviť automatické mazanie správ. Toto nastavenie nájdete v nastaveniach súkromia a umožňuje vám vymazať správy po dni, týždni, alebo dvoch mesiacoch.

Ako chrániť svoje súkromie v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: Vosveteit.sk

Nevstupujte do skupín bez vášho dovolenia

Kedysi vás mohol hocikto s vašich kontaktov pridať do rôznych skupín, čo sa mnohým ľuďom nepáčilo. Aplikácia reagovala a odteraz si môžete určiť, kto vás bude môcť pridať do skupiny bez povolenia. Toto nastavenie nájdete v rovnakom okne, ako všetky ostatné nastavenia. Na výber máte možnosti všetci, moje kontakty a moje kontakty okrem…

Ak chcete, aby nikto nemal možnosť pridať vás do skupín bez vášho dovolenia, zvoľte možnosť „moje kontakty okrem…“ a následne označte všetky vaše kontakty.

Aktivujte si odtlačok prsta

Ide o ďalšiu vrstvu ochrany pred zvedavými očami. Ak sa bojíte, že by niekto získal prístup k vášmu smartfónu a prečítal si všetky vaše správy, môžete si aplikáciu WhatsApp ešte viac zabezpečiť. Opäť sa nachádzame v nastaveniach súkromia a na úplnom spodku nájdete možnosť odtlačku prsta.

Zašifrujte si zálohu

Aplikácia WhatsApp je známa svojim šifrovaním komunikácie, no problém môže byť práve vaša záloha, ktorá leží na Google Disku nezašifrovaná. Našťastie to môžete jednoducho zmeniť a to tak, že pôjdete do nastavení, následne otvoríte možnosť chaty a potom záloha. Ak máte zapnutú možnosť ukladania na google disk, zobrazí sa vám možnosť zálohy so šifrovaním end-to-end. 

Ako chrániť svoje súkromie v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: Vosveteit.sk

Pomocou týchto jednoduchých trikov si môžete o trochu viac chrániť súkromie pred zvedavými očami. Aj nad rámec šifrovania správ, ktoré prichádzajú s aplikáciou WhatsApp už od začiatku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre