Cestovanie v čase: Realita alebo vedecko-fantastický výmysel?

Cestovanie do budúcnosti je drasticky odlišné od vracania sa späť v čase

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Dilatácia času, alebo inak nazývaná aj spomaľovanie času, je overený poznatok špeciálnej teórie relativity. Píše sa v nej, že časová dilatácia je vlastnosťou samého času, preto sa so vzrastajúcou rýchlosťou spomaľujú všetky fyzikálne procesy. Čo presne to však znamená? Téme sa venuje aj YouTube kanál Second Thought.

Cesta do budúcnosti

Príkladom časovej dilatácie môžu byť astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Počas 6 mesačnej misie zostarnú približne o 0.005 sekundy menej, ako ľudia na Zemi. Ide o zanedbateľný údaj, avšak rozdiely sa stávajú výraznejšie, čím bližšie sa dostávame k rýchlosti svetla. Zaujímavosťou je, že efekt časovej dilatácie je nevýrazný aj pri 70% rýchlosti svetla. Po prekročení 75% sa tento efekt stáva oveľa výraznejším.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
časová dilatácia
Krivka efektu časovej dilatácie. Zdroj: Wikipedia

Najzvláštnejším efektom špeciálnej relativity je zmenšovanie vzdialeností v smere pohybu. Ak by sme mali bod vo vesmíre, vzdialený 10 svetelných rokov a cestovali by sme k nemu rýchlosťou 90% rýchlosti svetla, malo by nám to trvať približne 11 rokov. Skutočnosťou je, že posádka by sa k vytýčenému bodu dostala za 4.4 rokov. Pre nezávislého pozorovateľa, stojaceho v pokoji, by však vaša cesta zabrala 11 rokov.

Dá sa to považovať za cestovanie časom? Nie v typickom zmysle slova, no ak by ste sa vrátili z tejto kozmickej cesty, zistili by ste, že ste o 13 rokov mladší ako všetci na Zemi. V podstate to znamená, že ste cestovali do budúcnosti, ktorá je relatívna k vášmu času v určitom priestore.

Návrat do minulosti

Cestovanie do minulosti je však omnoho komplikovanejšie a väčšina vedcov verí, že nie je vôbec možné, najmä kvôli kazualite, alebo súvislosti príčiny a následku. Povedzme, že by ste cestovali do minulosti a rozhodli sa zabiť svojho starého otca ešte predtým, než spoznal matku vášho otca. V tom prípade by sa váš otec nenarodil a nemohli by ste sa narodiť ani vy. Tým pádom by ste sa nemohli vrátiť v čase. Vzniká tak paradox, ktorý je nazvaný podľa tejto situácie, ako paradox starého otca. Tento paradox bol opísaný spisovateľom René Barjavelom v roku 1943.

Teória, ktorá umožňuje cestovanie v čase do minulosti, ale nie je vo vedeckej komunite príliš uznávaná, je Novikov princíp sebestačnosti. Ten hovorí o tom, že cestovateľ v čase je schopný urobiť len tie akcie, ktoré nevyústia v paradox. Inými slovami, šanca, že sa udeje udalosť, ktorá by vyvolala paradox je nulová.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre