ANDROIDSpravodajstvo

Budú nás Android smartfóny neustále špehovať? Táto nová funkcia im to umožní!

Android smartfóny môžu už vo veľmi blízkej dobe získať funkciu, ktorá nás môže špehovať. Kamery smartfónov budú neustále aktívne.

Inovácie zariadení potešia asi každého. Nové funkcie sa do smartfónov pridávajú neustále a pokroky v technológiách nám umožňujú posúvať hranice čo sa týka technológií. Nie každú novinku však vítame chlebom a soľou a nie každá prevratná funkcia nás teší rovnako. Medzi tieto funkcie radíme i tzv. Always-on kameru, ktorá ku nám príde so smartfónmi v priebehu budúceho roka. A zatiaľ čo niektorí radia túto novinku medzi užitočné funkcie, iní sa zasa obávajú neustáleho špehovania, ktoré má náš smartfón teoreticky stále k dispozícii. Ako to teda s novou funkciou pre Android smartfóny nakoniec bude? Odpoveď nám prináša portál sproutwired.com.

Na čo bude Always-on kamera slúžiť?

Novinku s názvom Always-on kamera nám prinesú smartfóny určené pre budúci rok. Dôvodom je čipset Snapdragon 8 gen 1, ktorý umožňuje mať kameru smartfónu vždy aktívnu. A aký je vlastne k tomu dôvod? Kamera nás bude schopná rozpoznať prakticky kedykoľvek. Nebude potrebné teda náš smartfón prebúdzať vo chvíli, kedy ho budeme chcieť odomknúť. Smartfón automaticky bez nášho úkonu rozpozná, že sa pred ním nachádzame my. Vďaka tomu bude odomykanie smartfónu a nielen to o niečo pohodlnejšie. Funkcia by mohla potenciálne byť schopnou i verifikovať vybrané úkony, napríklad prihlasovanie sa do služieb, či platby. Ide tak o  ďalší krok, ako sa budeme môcť o kúsok bližšie posunúť k bezportovým a beztlačidlovým smartfónom. Tlačidlo uzamykania, v ktorom je častokrát prítomný i skener odtlačkov prstov, teda nebude potrebné stláčať.

Táto funkcia však bude slúžiť i pre rozpoznávanie ďalších tvárí. Akonáhle sa teda bude niekto pozerať na náš smartfón poza naše rameno, naše zariadenie by sa malo automaticky uzamknúť. Z bezpečnostného hľadiska je teda táto funkcia veľmi výhodná. Avšak i toto bezpečnostné hľadisko má svoje chyby.

Budú nás naše Android smartfóny neustále špehovať?

Keď sme sa pozreli na výhody funkcie Always-on kamera, určite vám napadlo, že vaša kamera vás bude schopná neustále sledovať. A práve toto môže niekoho zastrašovať. Myšlienka, že by nás kamera mohla sledovať takmer 24 hodín denne 7 dní v týždni nás veľmi neláka a i keď ide o veľmi užitočnú funkciu, už teraz svojim Android smartfónom príliš nedôverujeme.

Riešenie pre túto funkciu by možno mohla byť jej deaktivácia. V prípade, že by sme sa rozhodli túto funkciu nevyužívať, by sme ju jednoducho využívať nemuseli. Zatiaľ nie je známe, ako sa s novinkou pre smartfóny od spoločnosti Qualcomm spoločnosť Google vysporiada. Funkcia ešte nie je zavedená v operačnom systéme Android, preto ešte len uvidíme, ako bude Always-on kamera fungovať.

Pozdáva sa vám novinka spojená s neustále zapnutou kamerou? Čo na ňu poviete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close