SpravodajstvoVeda a výskum

Bola objavená takmer stovka hnedých trpaslíkov

Ide o kozmické objekty, ktoré sú masívnejšie ako planéty, avšak ľahšie, než hviezdy

Ako dobre poznáme okolie našej Slnečnej sústavy? Astronómovia založili spolu s dobrovoľníkmi, projekt Backyard Worlds: Planet 9, ktorý v najnovšom výskume objavil približne sto výnimočných svetov. 

Amatérsky projekt sa zameriava na kozmické objekty, ktoré sú masívnejšie ako planéty, avšak ľahšie, než hviezdy. Ide o takzvaných hnedých trpaslíkov. S pomocou W. M. Keck Observatory na Havaji sa podarilo tímu objaviť svety, ktoré patria k najvýnimočnejším objektom, aké sa podarilo objaviť. Pár z nich sa teplotou približuje Zemi a mohli by sa na ich povrchu nachádzať vodné mraky. Píše o tom portál Phys. 

Hnedé trpaslíky ležia svojou hmotnosťou medzi najmasívnejšími planétami a najmenšími hviezdami. Chýba im hmota na to, aby ich jadro dokázalo udržať jadrové reakcie. Hnedým trpaslíkom sa inak zvykne hovoriť „neúspešné hviezdy.“ Keďže nemajú dostatočnú hmotnosť, sú chladné a v ich jadrách neprebiehajú nukleárne reakcie, sú extrémne tmavé. Preto astronómovia musia mať pri ich hľadaní kus šťastia, najmä ak hľadajú v blízkosti Slnka.

Pátranie po našich „susedoch“

Objavenie a začlenenie kozmických objektov okolo nášho Slnka je základom pre pochopenie toho, kde sa nachádzame a aká je naša história, ale aj história vesmíru. Astronómovia stále objavujú nové objekty, nachádzajúce sa v našom susedstve. Projekt Backyard Worlds by mohol pomôcť objaviť chýbajúci článok v populácii hnedých trpaslíkov. Reč je o hnedých trpaslíkoch, ktoré majú pomerne nízke teploty.

„Tieto objekty nám ponúkajú jedinečný náhľad do formácie atmosfér, na planétach mimo Slnečnej sústavy,“ hovorí hlavný autor štúdie, Aaron Meisner.

Aby tím dokázal identifikovať najchladnejšie a najtmavšie hnedé trpaslíky, používajú na to nástroj s názvom Near-Infrared Echellette Spectrometer (pozn. redakcie: NIRES). Pomocou neho merajú teploty a plyny, ktoré sa nachádzajú v atmosférach hnedých trpaslíkov.

Aby sa tímu podarilo objaviť čo najviac slnečných susedov, projekt Backyard Worlds sa obrátil na komunitu, v ktorej sa nachádza viac ako 100-tisíc amatérskych vedcov. Týmto dobrovoľníkom sa podarilo objaviť viac ako 1 500 hviezd a hnedých trpaslíkov, nachádzajúcich sa v blízkosti Slnka. Najnovší výskum zahŕňa stovku najchladnejších z nich.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close