SpravodajstvoVeda a výskum

V relatívne tesnej blízkosti Zeme preletel asteroid 2020 QG, ktorému naša planéta zmenila smer letu

Okrem iného vedci si ho všimli až po niekoľkých hodinách, ako bol v najbližšom bode so Zemou

Asteroidy sú v podstate kamenné objekty, ktoré letia naprieč vesmírom a sú široké aspoň 1 meter a viac, pričom môžu dosahovať priemer aj niekoľko stoviek metrov, prípadne aj kiloometrov. Ide o telesá, ktoré pri náraze do inej planéty, či iného objektu, môžu narobiť obrovské škody. Pričom platí, že čím väčší asteroid narazí do iného objektu, tak tým je škoda väčšou. V spojitosti s našou Zemou, približne 65 miliónov rokov dozadu, po náraze asteroidu o priemere približne 14 kilometrov, došlo na našej planéte k radikálnym zmenám. Vyhynuli dinosaury, ktoré Zemi vládli približne 150 miliónov rokov. V súčasnosti sa preto vedci snažia monitorovať vzdialené objekty, ktorých dráha by mohla byť potenciálne v kolízii so Zemou. Dôvodom je, aby sme sa mohli na prípadne problémy pripraviť v dostatočnom predstihu, v ideálnom prípade, aby sme mohli zrážke zabrániť. 

Okolo Zeme preletel drobný asteroid 

Americká NASA prostredníctvom svojich stránok informuje, že okolo Zeme preletel 16. augusta asteroid 2020 QG, ktorý prešiel nad Indickým oceánom. Výnimočný bol z viacerých uhlov pohľadu. Dôvodom je, že preletel vo vzdialenosti približne 2950 kilometrov. Dostatočne blízko na to, aby Zem zmenila jeho dráhu, a zároveň, vedci si ho všimli vcelku neskoro. Zároveň však treba dodať, že išlo o relatívne malý asteroid o priemere 3 až 6 metrov, ktorý by v prípade kolízneho smeru so Zemou, pravdepodobne zhorel v našej atmosfére. Išlo by tak o „ohnivé divadlo“ na oblohe. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je skutočne skvelé vidieť, ako blízko sa blíži malý asteroid, pretože vidíme, že gravitácia Zeme dramaticky ohýba jeho trajektóriu,“ povedal Paul Chodas, riaditeľ Centra pre štúdium objektov blízkych k Zemi (CNEOS) v laboratóriu NASA Jet Propulsion Laboratory v Južnej Kalifornii. „Naše výpočty ukazujú, že tento asteroid sa otočil o 45 stupňov…“ 

Paul Chodas ďalej dodal, že asteroid 2020 QG letel rýchlosťou približne 12,3 kilometra za sekundu. Zároveň dodal, že asteroid zaznamenali až niekoľko hodín po tom, ako bol v najbližšom bode so Zemou. Konkrétne až po 6 hodinách. Asteroid 2020 QG sa zároveň zapíše aj do „kroník ľudstva“. Dôvodom je, že ide o najbližší známy neovplyvňujúci asteroid. 

„Je to celkom úspech nájsť na prvom mieste tieto malé asteroidy, pretože prechádzajú tak rýchlo,“ povedal Chodas, ktorý ďalej dodal: „Zvyčajne existuje len krátke okno pár dní pred alebo po blízkom priblížení, keď je tento malý asteroid dostatočne blízko k Zemi, aby bol dostatočne jasný, ale nie tak blízko, aby sa pohyboval príliš rýchlo po oblohe, aby ho detegoval ďalekohľad. . „

Ako veľké asteroidy sú pre nás hrozbou?

Pre ľudstvo ako celok sú nebezpečné asteroidy o priemere približne 1 kilometer. Tie by totiž pri náraze boli schopné zmeniť dokonca aj klímu planéty. Neznamená to však, že menšie asteroidy by nepredstavovali pre nás žiadne riziko. Už asteroid o priemere približne 100 metrov, by mohol mať devastačné účinky. Za sebou by totiž nechal kráter široký približne 2 kilometre. Inými slovami, dokázal by z povrchu zeme „vymazať“ menšie mesto. Len pre zaujímavosť, tento typ asteroidu o veľkosti 100 metrov, si k Zemi nájde svoju cestu približne raz za 3-tisíc rokov. To je aj jeden z dôvodov, prečo vedci pracujú na možných obranných mechanizmoch, ktoré by nám pomohli odvrátiť stret s takto veľkým asteroidom. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close