Ako by vyzeralo cestovanie v rýchlostiach približujúcich rýchlosti svetla? NASA zverejnila video, ktoré vám to vysvetlí

Dosiahnuť zlomok rýchlosti svetla je jeden problém, čo sa stane potom, ďalší

Cestovať rýchlejšie ako svetlo, ohýbať časopriestor, alebo „skákať“ z jedného bodu vo vesmíre do ďalšieho, v priebehu sekundy, je žiaľ momentálne možné jedine vo vedecko-fantastických dielach.

Avšak zákony fyziky, ktorými sa riadi celý vesmír, umožňujú priblíženie sa rýchlosti svetla. Dosiahnuť takúto rýchlosť by však vyžadovalo extrémne veľa energie a podľa niektorých zákonov by to nemuselo byť tak jednoduché, ako sa zdá. Americká vesmírna agentúra, NASA, nedávno zverejnila animované video, ktoré nám približuje základy cestovania medzi hviezdami. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa Einsteinovej teórie špeciálnej relativity je nemožné dosiahnuť, alebo prekročiť rýchlosť svetla. Tým pádom jednou z možností, ako úspešne zvládnuť cestu k susednej hviezde, je stavba takzvaných Generačných lodí. Ide o obrovské vesmírne rakety, ktoré by dokázali ubytovať niekoľko generácií ľudí, na ceste k najbližšej hviezde.

Cesta k najbližšej hviezde

Druhou možnosťou je vymyslieť raketu, ktorá by dokázala neustále zrýchľovať, až kým by sa nedostala na zlomok rýchlosti svetla. Vo videu môžete vidieť prípad, v ktorom sa podarilo úspešne postaviť raketu, schopnú cestovať 90% rýchlosti svetla. Vo videu sa dozviete o dilatácii času, potrebe štítov, ktoré by počas cesty chránili loď a aj koľko by trvala cesta k najbližšej hviezde, Proxime Centauri. Následne vám ukážu aj cestu k najbližšej galaxii, Androméde a aj najvzdialenejšej galaxii, GN-z11.

Prekážky, ktoré sa počas cesty vyskytnú sú naozaj veľké a v súčasnosti sa snažia najlepší vedci na svete prísť na spôsob, ako ich zdolať. Riešením by mohol byť projekt Breakthrough Starshot, ktorý chce poslať laserovo poháňanú, solárnu plachetnicu k hviezde Alpha Centauri. Predpokladá sa, že táto plachetnica by mohla dosiahnuť 20% rýchlosti svetla a dostať sa ku hviezde za 20 rokov.

Tím stojaci za týmto projektom musel prísť s kreatívnymi riešeniami, ktoré by pokryli komunikáciu s raketou, typy kamier a inštrumentov a aj samotný tvar solárnej plachty. Ďalším výrazným problémom je, ako by plachetnica, po dorazení do cieľa, spomalila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre