SpravodajstvoVeda a výskum

Bol asteroid naozaj príčinou vyhynutia dinosaurov? Obrovské jaštery mali problém aj predtým

Nová štúdia tvrdí, že meniace sa prostredie malo na dinosaury negatívny dopad.

Dinosaury vládli našej planéte viac ako 170-miliónov rokov. Po náraze asteroidu, ktorý zasiahol oblasť Yucatánu boli všetky druhy, ktoré nevedeli lietať, vyhladené z povrchu našej planéty. Náraz astroidu sa odohral približne pred 66-miliónmi rokov, píše portál Science Alert.

Náraz asteroidu totiž vyvolal spúšť udalostí, ktoré viedli k devastácii prírodného prostredia. Trosky po náraze sa vzniesli do atmosféry a zablokovali slnečné svetlo a teploty na Zemi prudko poklesli, čo malo za následok vyhynutie živočíšnych druhov. Tak znejú teórie paleontológov. Odborníci nespochybňujú devastujúci dopad asteroidu, no v komunite panuje debata o tom, či bol zánik dinosaurov náhly, alebo prebiehal postupne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec dinosaurov sa totiž odohrával v dobe, ktorá bola známa prírodnými nepokojmi. Tie boli vyvolané postupným rozdeľovaním sa superkontinentov Laurasie a Gondwany. Toto obdobie bolo typické vysokou hladinou morí, ochladzujúcim sa podnebím, šírením nového druhu obytného prostredia na súši a obrovskou sopečnou činnosťou. Všetky tieto faktory mohli prispieť k vyhynutiu dinosaurov.

Vymieranie ešte pred nárazom asteroidu

Doteraz ale neexistovali dôkazy, ktoré by presvedčili vedcov o poklese počtu dinosaurov ešte pred nárazom asteroidu. Štúdia z roku 2016 napadla tvrdenie, že dinosaury vymreli náhle po náraze asteroidu, no dôkazy boli nejednoznačné. Nová štúdia ale prináša dodatočné dôkazy. Tie podporujú názor, že dinosaury, ktoré nevedeli lietať a existovali tým pádom na zemi, boli na pokraji vyhynutia, ešte pred dopadom asteroidu. Tím vedcov pre potrebu štúdie analyzoval 1600 dinosaurích fosílií, ktoré sa radili do šiestich hlavných rodín dinosaurov. Týmito druhmi boli dinosaury z rodín Ankylosauridae, Ceratopsidae, Hadrosauridae, Dromaeosauridae, Troodontidae a Tyrannosauridae.

Tím vedcov odhalil, že počty dinosaurov z týchto druhov začali klesať približne pred 76-miliónmi rokov, čo je 10-miliónov rokov pred nárazom asteroidu. Pokles jedincov vedci priraďujú hlavne starším druhom, ktoré neboli dostatočne vyvinuté na to, aby sa prispôsobili meniacim sa prírodným podmienkam.

„Výsledky našej práce poukazujú na to, že teplejšie obdobia viedli k rozšíreniu dinosaurov, zatiaľ čo chladnejšie obdobia viedli k ich zániku,“ píšu autori vo svojej štúdii.

Ochladzujúce sa podnebie mohlo byť spúšťačom poklesu počtu dinosaurov. Vedci sa domnievajú, že nižšie teploty mohli byť problém hlavne pre väčšie druhy. Tie sa spoliehali na teplé podnebie, ktoré im držalo stabilnú telesnú teplotu. Výsledky novej štúdie podporujú teóriu o tom, že zmeny v podnebí Zeme mohli spôsobiť vymieranie dinosaurov ešte predtým, než do našej planéty vrazil obrovský asteroid.

Príkladom môžu byť aj hadrosaury. Ich zuby napovedajú, že tento druh dinosaurov mohol konzumovať širšiu škálu rastlín, ako iné druhy. Táto evolučná výhoda zapríčinila pokles bylinožravcov, čo sa zase odzrkadlilo aj na iných druhoch dinosaurov. Asteroid teda nebol hlavnou príčinou toho, čo viedlo k ich vyhynutiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close