ANDROIDAppleSamsungSpravodajstvo

Bude Apple porazený Samsungom? Pripravovaný Exynos by mohol zmeniť paradigmu!

Prvé benchmarkové testy potvrdzujú, že nový procesor Exynos od juhokórejského Samsungu výkonnostne predbehne konkurenta Apple A14 Bionic.

Blížia sa koniec dlhoročnej nadvlády spoločnosti Apple? Tá už niekoľko rokov po sebe priniesla na svet najvýkonnejší mobilný procesor, ktorý po výkonnostnej stránke nenachádza konkurenciu u žiadneho z výrobcov Android zariadení. Posledným „kráľom trhu“ je mobilný procesor Apple A14 Bionic, ktorý je dodnes deň na vrchole benchmarkových testov. Treba si uvedomiť, že od predstavenia tohto procesoru spoločne so sériou iPhone 12 ubehlo už viac ako 8 mesiacov. Ani táto dlhá doba však dodnes nestačila na to, aby ostatní výrobcovia čipov aspoň dobehli amerického konkurenta.

Nádej v podobe nového Exynosu

Jediná konkurencia príde zrejme až v nasledujúcich mesiacoch v podobe nového procesoru Exynos od Samsungu, ktorý na ňom spolupracuje s renomovanou spoločnosťou AMD. Ako informuje zahraničný portál SamMobile.com odvolávajúci sa na zahraničného leakera s prezývkou @IceUniverse, zatiaľ neznámy procesor však nebude iba silnou konkurenciou pre Apple. Nový čipset Exynos s grafickým procesorom od AMD totižto výkonnostne predbehol čip A14 Bionic, aspoň to naznačujú prvé testy vykonané v prostredí benchmarkového nástroja 3DMark.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ neoznačený čip Exynos získal v spomenutom teste skóre až 8 134 bodov, čo je o pár stoviek viac, ako dosahujú minuloročné zariadenia od spoločnosti Apple. V praxi sa však pár sto bodový náskok pretaví v zhruba o 10 fps viac pri samotnom grafickom teste.

samsung exynos amd procesor vs apple
Zdroj: SamMobile.com

Pripravovaný Exynos s jadrami Cortex-A77 a grafickým čipom AMD Radeon tak dosahuje skutočne úctyhodné skóre, ktoré bolo pre doterajšie Android zariadenia doslova v nedohľadne. Tohtoročný vlajkonosič Samsung Galaxy S21 Ultra 5G s čipom Exynos 2100 si totižto z testu odniesol iba 5 130 bodov, čo je v porovnaní s konkurenciou a pripravovaným procesorom vlastnej výroby skutočne priepastný rozdiel. Pre Samsung by tak šlo o skutočne veľký skok vpred, čo určite uvítajú aj zákazníci.

Oslavy sú predčasné

I keď aktuálne testy zatiaľ neznámeho procesoru od Samsungu naznačujú skutočne vysoký výkon, hovoriť o novom kráľovi na trhu je predčasné. Treba si uvedomiť, že spoločnosť Apple takmer určite ešte v tomto roku predstaví nový procesor A15, ktorý opäť posunie latku o čosi vyššie. Za zmienku stojí aj už existujúci procesor Apple M1, ktorý nájdeme aj v takom iPade Pro 11. Tento čip môžeme tiež čiastočne považovať za mobilný čip, ktorý však v porovnaní s práve záhadným Exynosom ponúka viac než dvojnásobný výkon. Stále je však dobré vidieť, že OEM výrobcovia zatiaľ úplne nezložili zbrane a snažia sa ponúknuť svojim zákazníkom o čosi viac, než doposiaľ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close