SpravodajstvoTechnológie

Bill Gates nie je z Bitcoinu nadšený. Čo mu vyčíta?

Bill Gates v rozhovore pre nytimes prezradil, kde vidí slabinu Bitcoinu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Bill Gates nie je fanúšikom digitálneho zlata vrátane Bitcoinov. V minulosti sa niekoľkokrát smerom k digitálnym menám vyjadril v nie najpozitívnejšom slova zmysle. Napríklad v súvislosti s investovaním do Bitcoinu povedal, že si nemyslí, že by mali do tejto špirály vpadnúť bežní ľudia, ktorí nemajú peniaze na rozdávanie. Tieto slova povedal v súvislosti s Elonom Muskom, ktorý nedávno investoval nemalé prostriedky do digitálnych peňazí. Gates ďalej dodal, že ak nedisponujete toľkými peniazmi ako Elon, tak by ste mali byť obzvlášť opatrení v súvislosti s týmto typom investícií.

Rovnako viackrát v minulosti povedal, že Bitcoin, či iné digitálne meny, sú špekulatívnymi vecami. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Digitálne meny neprimerane zaťažujú životné prostredie

Najnovšie v rozhovore pre nytimes.com rovnako povedal niekoľko slov k Bitcoinom. Tentokrát sa k tejto téme vyjadril v súvislosti so životným prostredím. Dôvodom je, že transakcie vyžadujú výrazne viac energie, ako iné známe metódy transakcií. Ďalej dodal, že to nie je dobré pre životné prostredie.

„Bitcoin používa na jednu transakciu viac elektriny ako ktorákoľvek iná metóda, ktorá je ľudstvu známa,“ uviedol Gates v rozhovore pre New York Times. Ďalej dodal: „Nie je to dobré pre klímu,“.

Štúdie poukazujú na to, že ročné emisie uhlíka z elektriny vyrobenej na ťažbu a spracovanie kryptomien sa rovnajú množstvu emitovaným Novým Zélandom alebo Argentínou.

Aj keď sa odhady spotreby energie líšia v závislosti od metodológie, tak jedno je jasné, spotreba energie je enormnou pričom plynúcim časom stúpa. Netýka sa to len samotných transakcií, ale aj ťažby digitálneho zlata. Len pre zaujímavosť, organizácia Index Cambridge Center for Alternative Finance ešte v auguste minulého roka odhadla, že globálny priemysel ťažby Bitcoinov využíva približne príkon 3,44GW až 9,50GW energie. Ide teda o priemernú energiu rovnajúcu sa 65,69 TWh.

V závere nám nedovolí nepovedať, že je to rozporuplná téma, pričom jedna strana chváli jej decentralizovanú povahu, zatiaľ čo iní ju odmietajú ako environmentálne škodlivú alternatívu k tradičným menám, ktorá iba zvyšuje uhlíkovú stopu finančného sektora.

V každom prípade, aký vzťah máte vy k digitálnemu zlatu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch váš názor.

Via futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close